روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

یکی از سوالات پرتکرار بین بیماران، چگونگی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده است. امروزه راهکارهای مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد که مهم‌ترین این راهکارهای مبارزه با چاقی و عوارض مرتبط با آن، انجام جراحی بای پس معده خواهد بود. در این مقاله از دکتر ناصر یاهو که از جمله چهره‌های شاخص حوزه جراحی چاقی به شمار می‌روند، به بررسی روند کاهش وزن بعد از این جراحی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

عوامل موثر بر کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

سرعت کاهش وزن بعد از جراحی بای پس و میزان آن، به عوامل مختلفی نظیر سن، جنسیت، وزن اولیه، سطح فعالیت و میزان پیروی از دستورالعمل‌های پزشک در رابطه با رژیم غذایی و ورزش بستگی دارد. اکثر بیماران متوجه می‌شوند که در سه ماه اول بعد از این جراحی لاغری، کاهش وزن شدیدی داشته‌اند و سپس از میزان و سرعت کاهش وزن آن‌ها، کاسته می‌شود. البته نوع روش جراحی لاغری، در سرعت آن اثر دارد و سرعت کاهش وزن در عمل بای پس معده به مراتب بیشتر از جراحی باندینگ است.

عوامل موثر بر کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

میانگین کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

همانطور که اشاره شد، انتظار می‌رود بعد از عمل بای پس معده، افراد در حدود 50 تا 70 درصد از اضافه وزن خود را از دست بدهند. بعد از عمل بای پس، برای هر بیمار، بر اساس قد، وزن و شاخص توده بدنی او، عددی به عنوان هدف درمانی کاهش وزن، در نظر گرفته می‌شود. شاید هدف این نباشد که بیمار به وزن ایده‌آل از نظر پزشکی برسد، بلکه با توجه به شرایط جسمی و روحی او، عددی بالاتر از وزن ایده‌آل به عنوان هدف درمانی، انتخاب می‌گردد.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

نتایج عمل بای پس معده برای هر بیمار، بر اساس خصوصیات ویژه او نظیر قد، سن، شرایط سلامت عمومی و شاخص توده بدنی قبل از جراحی، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل، نتایج این عمل، برای دو بیمار، یکسان نخواهد بود. اما به طور کلی، روند کاهش وزن بر مبنای رعایت برنامه ورزشی و رژیم غذایی بعد از عمل بای پس، به شرح زیر است:

1. روند کاهش وزن در ماه اول بعد از جراحی

کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در ماه نخست بسیار سریع خواهد بود. این سرعت بالا در لاغری، احساس خیلی خوبی را در بیمار ایجاد می‌کند. علت حجم زیاد لاغری و کاهش وزن در ماه اول، این است که رژیم غذایی بیمار، تنها شامل مایعات می‌شود. همچنین در این مدت، سیستم گوارش هنوز به طور کامل با شرایط موجود تطابق نیافته و بر همین اساس، اشتهای بیماران در این ماه بسیار کمتر است.

اکثر بیماران، در حدود 17 درصد از اضافه وزن خود را در همان ماه اول بعد از عمل از دست می‌دهند؛ برای نمونه، بیماری که دارای 125 کیلوگرم وزن دارد و می‌خواهد بعد از جراحی به وزن 75 کیلوگرم برسد، طرف مدت یک ماه، در حدود 8 تا 9 کیلوگرم از وزن او کاهش می‌یابد.

2. روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، در سه ماهه بعدی

به طور کلی، سریع‌ترین میزان کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، در سه ماهه اول جراحی اتفاق می‌افتد. تغییرات ناشی از این جراحی کاربردی، موجب کاهش مصرف غذا و همچنین جذب کمتر کالری می‌شود؛ از طرف دیگر، در یک ماه اول جراحی، بیمار باید فقط مایعات بنوشد. بدین ترتیب، انتظار می‌رود که بیمار در این مدت 15 تا 20 کیلوگرم از وزن خود را کم کند. این رقم در حدود 25 تا 35 درصد اضافه وزن بیمار را شامل می‌شود.

3. روند کاهش وزن، 6 ماه بعد از عمل بای پس

از سرعت لاغری در بین ماه سوم تا ششم کاسته می‌شود. با وجود این امر، انتظار می‌رود تا بیماران در این بازه زمانی، به صورت هفتگی، نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن داشته باشند. در پایان 6 ماه، 45 درصد از اضافه وزن بیمار، از بین می‌رود.

4. سرعت کاهش وزن 12 ماه بعد از عمل بای پس

در نخسین سال از عمل بای پس معده، عده از بیماران به وزن ایده‌آل خود رسیده و به هدف درمانی خود دست یافته‌اند. در این مدت زمان، اکثر بیماران در حدود 50 تا 60 درصد از اضافه وزن خود را از دست داده‌اند. در صورتی که بیمار بعد از یکسال نیز هنوز به این میزان کاهش وزن دست نیافته است، جای نگرانی نیست و سرعت و میزان کاهش وزن، فرد به فرد تغییر می‌کند.

عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده چیست؟

جراحی بای پس معده که یکی از بهترین انواع جراحی لاغری و کاهش وزن است، با ایجاد یک کیسه کوچک از معده و اتصال تازه این کیسه کوچک به طور مستقیم به بخش جلوتری از روده، انجام می‌شود. بعد از عمل بای پس، غذای مصرف شده به داخل کیسه کوچک معده وارد شده و سپس به طور مستقیم به روده کوچک سرازیر می‌شود. در نتیجه مواد غذایی، بخشی بزرگی از معده و بخش ابتدایی روده کوچک را دور می‌زنند.

این جراحی به عنوان رایج‌ترین جراحی چاقی شناخته شده و زمانی انجام می‌شود که رژیم غذایی و فعالیت ورزشی منظم، برای کاهش وزن افراد موثر نبوده یا زمانی که افراد به دلیل چاقی، به مشکلات جدی سلامتی مبتلا شده‌اند.

 جراحی بای پس برای چه کسانی انجام می‌شود؟

به طور کلی، جراحی بای پس معده و سایر انواع جراحی‌های کاهش وزن می‌تواند برای افرادی که در ادامه شرایط آن‌ها گفته می‌شود، بهترین انتخاب باشد:

  • افرادی که شاخص توده بدنی آن‌ها 40 یا بالاتر است و مبتلا به چاقی شدید هستند.
  • افرادی که شاخص توده بدنی بین 35 تا 9/39 دارند و با یکی از مشکلات سلامتی جدی مرتبط با چاقی نظیر دیابت نوع 2، فشار خون بالا یا آپنه خواب درگیر هستند. در برخی موارد، اگر BMI فرد بین 30 تا 34 باشد و مشکلات سلامتی جدی داشته باشد، ممکن است برای انواع خاصی از جراحی کاهش وزن نظیر بای پس معده، واجد شرایط باشد.

اما باید توجه داشت که بای پس معده برای تمامی افرادی که اضافه وزن شدید دارند و مبتلا چاقی هستند، مناسب نخواهد بود. واجد شرایط بودن برای این عمل، نیازمند رعایت دستورالعمل‌های پزشکی خاصی است؛ بدین صورت که شما، یک فرآیند غربالگری گسترده را پشت سر می‌گذارید تا مشخص شود که آیا برای عمل بای پس معده مناسب هستید یا خیر.

همچنین شما باید مایل به ایجاد تغییرات دائمی در سبک زندگی خود باشید. بنابراین ممکن است از شما خواسته شود تا یک برنامه طولانی مدت را پیگیری کرده تا بر تغذیه، سبک زندگی و شرایط پزشکی شما نظرات شود.

جمع‌بندی

با توجه به مطالب گفته شده، باید به یاد داشته باشید که روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، بعد از 24 ماه متوقف می‌شود، اما بیمار باید به فعالیت ورزشی، رعایت رژیم غذایی و ترک عادات بد گذشته خود ادامه دهد. در غیر این صورت، ممکن است در طول مسیر کاهش وزن، بیمار دچار استپ وزنی و گاهاً اضافه وزن شود.

در صورتی که کاهش وزن شما، کمتر از حد انتظار پیش‌بینی شده، به نظر می‌رسد، نباید احساس شکست کنید، زیرا برخی از بیماران، انتظارات درستی از نتایج جراحی خود ندارند. در واقع با انجام جراحی بای پس معده، شما اضافه وزن خود را سریع‌تر و راحت‌تر از بین می‌رود. تیم تخصصی دکتر ناصر یاهو، در این مسیر طولانی جراحی لاغری، شما را همراهی کرده و بهترین نتایج را برای شما به ارمغان می‌آورد.

منابع:

ncbi

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *