ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی؟

جراحی چاقی و ابدومینوپلاستی، ‌جراحی‌هایی هستند که با هدف لاغری و کانتورینگ بدن انجام می‌گیرند. تکنیک‌ها و کارهایی که در هر یک از این روش‌ها به کار می‌روند، کاملا با یکدیگر تفاوت دارند. به طوری که در پاسخ به این سوال که ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی، نمی‌توان جواب قاطعانه داد.

در واقع، برای افرادی که قصد لاغری و کاهش وزن دارند، جراحی چاقی به آن‌ها کمک می‌کند، تا در دستگاه گوارش خود، تغییراتی ایجاد کرده و حجم غذای مصرفی خود را کاهش دهند. این در حالی است که ابدومینوپلاستی، عمدتا برای کانتورینگ ناحیه شکم به کار می‌رود. به طور خاص، افرادی که پس از عمل اسلیو معده یا جراحی بای پس معده، دچار افتادگی پوست و جمع شدن آن در ناحیه شکم می‌شوند، می‌توانند از طریق ابدومینوپلاستی این پوست‌های اضافی را برطرف کرده و ظاهری زیباتر به شکم و پهلوها بدهند. بنابراین، در حالت کلی، نمی‌توان مشخص کرد که ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی؛ چون کاربردها و تکنیک‌های هر یک از این عمل‌ها، کاملا متفاوت هستند.

عمل جراحی چاقی

عمل جراحی چاقی ( اسلیو معده یا بای پس معده)

برای درک تفاوت‌ها و شباهت‌های ابدومینوپلاستی و جراحی چاقی، لازم است معرفی اولیه‌ای از این نوع جراحی‌ها داشته باشیم. رایج‌ترین عمل‌های لاغری، تحت عنوان جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس معده شناخته می‌شوند. در این روش‌های جراحی، پزشک در تلاش است تا بخشی از معده را بردارد، یا از دسترس خارج کند. در این صورت، حجم غذای مصرفی بیمار کاهش یافته و پس از گذشت چند ماه، در نهایت بیمار به وزن ایده‌آل خواهد رسید.

از آنجا که هدف از این مقاله، پاسخ به این سوال است که ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی، باید گفت که عمل جراحی چاقی، تغییراتی را در دستگاه گوارش به وجود می‌آورد. این در حالی است که عمل ابدومینوپلاستی با هدف برداشتن پوست‌های اضافی شکم و رفع چین و چروک‌های ایجاد شده انجام می‌گیرد. نکته دیگر این است که معمولا افرادی که جراحی لاغری انجام می‌دهند، پس از مدتی برای کانتورینگ بدن و زیباتر کردن اندام خود، به جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی روی می‌آورند. یعنی تامی تاک را می‌توان نوعی جراحی تکمیلی برای جراحی‌های لاغری دانست.

اصول اولیه جراحی ابدومینوپلاستی

اصول اولیه جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی (یا تامی تاک) یکی از انواع عمل‌های زیبایی است، که پوست‌ها و چربی‌های اضافی را از ناحیه شکم حذف کرده، و ماهیچه‌هایی که در زیر شکم قرار گرفته‌اند را سفت می‌کند. اغلب افرادی که در اثر جراحی‌های لاغری، دچار کاهش وزن شدیدی می‌شوند، با مشکلاتی مانند افتادگی پوست، ضعیف شدن عضلات شکم و خطوط ناشی از بزرگ بودن شکم، مواجه می‌گردند. برای چنین افرادی، انجام عمل زیبایی شکم، که تحت عنوان ابدومینوپلاستی شناخته می‌شود، یک راه حل عالی خواهد بود.

انجام این عمل زیبایی، می‌تواند اندازه دور کمر را کاهش داده، و فرم کلی بدن در ناحیه پهلوها و شکم را بهبود بخشد. بنابراین نمی‌توان دقیقا مشخص کرد که ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی؛ ضمن اینکه معمولا ابدومینوپلاستی پس از یک جراحی چاقی انجام می‌گیرد.

تفاوت ابدومینوپلاستی و جراحی چاقی؛ از نظر شرایط اولیه بیمار

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید قبل از انجام عمل جراحی چاقی و ابدومینوپلاستی در نظر گرفته شود، مقدار BMI فرد است. در واقع، جراحی چاقی با هدف کاهش وزن و درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی، از جمله دیابت یا فشار خون بالا انجام می‌گیرد. این روش جراحی، برای افرادی قابل انجام است که مقدار شاخص توده بدنی در آن‌ها یا بالاتر از ۴۰ باشد، یا مقداری بالاتر از ۳۵ داشته باشد و غیر از آن، فرد به یکی از بیماری‌های مرتبط با چاقی مبتلا باشد. در این صورت، پزشک متخصص می‌تواند عمل جراحی لاغری را برای بیمار انجام دهد.

اما کسانی که قصد انجام عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی را دارند، باید شاخص توده بدنی کمتر از ۳۰ داشته باشند. در واقع، جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل لاغری به حساب نمی‌آید؛ بلکه این نوع عمل، در زمره جراحی‌های پلاستیک قرار گرفته و صرفا برای زیباسازی اندام و کانتورینگ بدن انجام می‌گیرد.

با وجود این تفاوت‌ها، باز هم نمی‌توان مشخص کرد که ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی؛ زیرا هر یک به نوبه خود می‌توانند مشکلات جسمانی یا ظاهری بیمار را برطرف نمایند.

مزایای ابدومینوپلاستی

مزایای ابدومینوپلاستی و جراحی چاقی

برشمردن مزایای این دو عمل، نشان می‌دهد که ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی. از این رو، در ادامه به برخی از مزایای عمل جراحی تامی تاک اشاره خواهیم کرد:

  • اسکارهای ناچیز به طوری که زخم جراحی، با گذشت زمان محو می‌شود
  • عوارض بسیار محدود
  • دوران نقاهت کوتاه

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که ابدومینوپلاستی، یک روش کاهش وزن نیست؛ از طرفی، فردی که این عمل زیبایی شکم را انجام می‌دهد، باید رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی کاملی داشته باشد. در غیر این صورت، ممکن است با تجمع چربی در نواحی شکم و پهلو، تاثیر این عمل زیبایی از بین برود.

مزایای انواع جراحی چاقی

مزایای انواع جراحی چاقی

از مزایای عمل جراحی چاقی نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کاهش وزن قابل توجه
  • افزایش کیفیت زندگی افراد
  • درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت و فشار خون بالا
  • کاهش وزن طولانی مدت و ماندگار

با کمی دقت در مزایای هر دو عمل جراحی، می‌توان متوجه شد که جراحی ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی. در واقع، شما باید قبل از آنکه برای انجام هر یک از این عمل‌های جراحی اقدام کنید، هدف خود را مشخص نمایید. افرادی که به دنبال لاغری و کاهش وزن شدید هستند، باید عمل‌هایی مانند جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس را انجام دهند. در حالی که برای کسانی که به دنبال زیبایی شکم و اندام خود هستند، تامی تاک بهترین جراحی به حساب می‌آید.

تفاوت جراحی چاقی و ابدومینوپلاستی؛ از نظر عوارض

هر عمل جراحی، صرف نظر از میزان پیچیدگی و یا سادگی آن، ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. در حالت کلی، عمل جراحی تامی تاک ممکن است با عوارض احتمالی، مانند خونریزی یا عفونت همراه باشد. البته تبحر پزشک متخصص در انجام جراحی، تا حد زیادی از بروز چنین عوارضی جلوگیری می‌کند.

عوارض جراحی لاغری

درباره عوارض جراحی لاغری، حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های بیشتری وجود دارد؛ زیرا این عمل، یک جراحی تهاجمی به حساب می‌آید، که تغییراتی را در دستگاه گوارش ایجاد می‌کند. بنابراین ممکن است عوارضی مانند خونریزی و عفونت، با احتمال بیشتری رخ دهند. در این مورد نیز تجربه پزشک و مراقبت‌های بیمار بعد از عمل لاغری، می‌تواند از بروز عوارض جلوگیری نماید. با این حال، با توجه به اینکه حجم مواد غذایی مصرفی بیمار بعد از جراحی چاقی، به شدت کاهش می‌یابد، ممکن است فرد دچار مشکلاتی مانند کاهش جذب مواد مغذی گردد. این مساله در طولانی مدت، می‌تواند باعث سوء تغذیه گردد؛ بنابراین، مصرف مکمل‌های غذایی که پزشک تجویز می‌کند، اهمیت بسیاری دارد.

کاهش وزن شدید بعد از جراحی لاغری، باعث افتادگی پوست در نواحی مختلف مخصوصا شکم می‌شود، که با انجام عمل ابدومینوپلاستی، قابل درمان خواهد بود. با بررسی این گونه موارد، می‌توان مشخص نمود که از نظر شدت عوارض، ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی.

کدام را انتخاب کنیم؛ عمل ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی

اینکه بخواهیم از بین عمل ابدومینوپلاستی و جراحی چاقی، یکی را انتخاب کنیم، به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. در حالت کلی، اگر هدف از جراحی کاهش وزن باشد، مسلما انجام جراحی چاقی مانند اسلیو معده توصیه می‌شود. اما در صورتی که به هر دلیلی، عضلات شکم شل شده و پوست شکم دچار افتادگی شده باشد، فرد باید برای انجام عمل ابدومینوپلاستی اقدام کند.

نکته دیگر اینکه هر فرد، برای آن که بتواند کاندید یکی از این جراحی‌ها شود، باید از شرایط اولیه خاصی برخوردار باشد. برای مثال، کاندید جراحی چاقی کسی است که شاخص توده بدنی ۴۰ به بالا دارد. در حالی که شخصی می‌تواند برای عمل ابدومینوپلاستی اقدام کند، که مقدار BMI او حداکثر ۳۰ باشد.

بهترین جراح ابدومینوپلاستی و جراحی چاقی کیست؟

یکی از بهترین جراحان تهران، که می‌تواند انواع عمل‌های چاقی و جراحی ابدومینوپلاستی را با بیشترین تبحر و تجربه برای شما انجام دهد، دکتر ناصر یاهو هستند. ایشان با تجربه فراوانی که در زمینه انواع عمل‌های زیبایی و جراحی‌های لاغری دارند، می‌توانند راهنمایی‌های لازم را درباره اینکه ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی، به شما ارائه دهند. جهت دریافت نوبت برای ملاقات حضوری با دکتر یاهو، می‌توانید از قسمت تماس با دکتر اقدام نمایید.

جمع بندی

در این مقاله، به دنبال آن بودیم تا بدانیم ابدومینوپلاستی بهتر است یا جراحی چاقی. با بررسی تفاوت این دو جراحی، مشخص شد که آن‌ها کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع، عمل ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی شکم به حساب می‌آید؛ در حالی که، عمل لاغری (چاقی) برای کاهش وزن قابل توجه انجام می‌گیرد. به این ترتیب، هر یک از این جراحی‌ها به نوبه خود، می‌توانند برای رفع مشکلات جسمی و ظاهری بیماران مفید باشند. لازم است اشاره کنیم که انجام ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده یا بای پس معده، رواج زیادی دارد.

 

 

منابع:

medigence

donaldsonplasticsurgery

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *