علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

دلایل زیادی برای سرگیجه بعد از  اسلیو معده وجود دارد؛ در واقع کاملاً طبیعی است بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، دوره‌هایی از سرگیجه یا سبکی سر را تجربه کنند. کلمه سرگیجه، در واقع توصیف حالتی است که در آن، بیمار احساس ضعف و سبکی سر داشته و حالت بی‌ثباتی دارد. این مقاله به بررسی علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده می‌پردازد؛ برای آگاهی بیشتر در این زمینه، تا انتهای این مقاله کاربردی از دکتر یاهو، با ما همراه باشید.

علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

همانطور که اشاره شد، اصطلاح “سرگیجه” می‌تواند به انواع احساسات سبکی سر تا ضعف یا بی‌ثباتی اشاره کند که در ادامه به مهم‌ترین علل بروز این عارضه بعد از جراحی اسلیو، اشاره می‌شود:

علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

1. الکترولیت‌ها؛ عامل سرگیجه بعد از عمل اسلیو

اولین عامل، یعنی الکترولیت‌های اولیه که ممکن است منجر به سرگیجه شود؛ شامل پتاسیم، سدیم و کلر خواهد شد. برای افرادی که انواع جراحی چاقی انجام داده‌اند، تغذیه مناسب و نوشیدن مقدار زیادی آب ضروری است تا این الکترولیت‌های حیاتی در سیستم داخلی بدن تنظیم شوند و خطر سرگیجه را محدود کنند؛ بنابراین در صورتی که علت سرگیجه، کاهش سطح الکترولیت‌ها باشد، بیمار می‌تواند در زمان سرگیجه، با نوشیدن مقداری آب یا چند جرعه نوشیدنی، علائم خود را درمان کند.

عامل سرگیجه بعد از عمل اسلیو

2. هیپوگلیسمی واکنشی و سرگیجه بعد از اسلیو معده

هیپوگلیسمی واکنشی، اختلالی است که می‌تواند افرادی را که بیش از یک سال از جراحی اسلیو آن‌ها گذشته است را تحت تأثیر قرار دهد. این اختلال با با لرزش غیرقابل کنترل، سرگیجه، بی‌ثباتی و گاهی از دست دادن کامل هوشیاری بروز می‌کند و به تشخیص دیابت شیرین یا دیابت نوع دو قبل از عمل اسلیو مربوط نیست و تنها یک عارضه جانبی است که در درصد کمی از بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌اند، اتفاق می‌افتد.

قبل از عمل اسلیو معده، وزن اضافی بیماران می‌تواند منجر به بروز اختلالات هورمونی شده و در نتیجه تولید هورمون انسولین افزایش می‌یابد. زمانی که بیمار تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد، حساسیت او به انسولین نیز بیشتر شده و به طور فزاینده‌ای به این هورمون پاسخ داده می‌شود؛ در نتیجه گلوکز سریع‌تر از جریان خون پاک شده و از سیستم خارج خواهد شد که در نهایت منجر به هیپوگلیسمی واکنشی می‌گردد.

برای جلوگیری از بروز چنین علائم این عارضه، بهتر است غذاها و میان‌وعده‌های غذایی متعادل در فواصل زمانی 3 الی 4 ساعت مصرف شوند. این وعده‌های غذایی باید حاوی پروتئین بدون چربی و غلات، میوه‌ها و سبزیجات با فیبر بالا باشند. همچنین باید از مصرف مواد غذایی با قند بالا پرهیز کرد، زیرا این مواد غذایی منجر به ترشح بیش از اندازه انسولین و در نهایت افت قند خون می‌شوند. در نهایت لازم است بیماران از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنند، زیرا این نوع نوشیدنی‌ها، منجر به کاهش سطح قند خون خواهند شد.

3. سرگیجه ناشی از عدم تعادل شیمیایی

بسیاری از آزمایشات بالینی نشان می‌دهند که عدم تعادل شیمیایی در بدن، می‌تواند منجر به سرگیجه‌های موقتی شود. در بیمارانی که تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته‌اند، احساس سرگیجه معمولاً با رژیم غذایی محدود همراه با تغییر سبک زندگی پس از جراحی همراه است.

در بسیاری از بیماران، سرگیجه بعد از جراحی اسلیو معده به این دلیل رخ می‌دهد که بین وعده‌های غذایی بیماران یا نوشیدن آب، زمان زیادی قرار می‌گیرد. به طور کلی، بدن انسان برای عملکرد صحیح به غذا و آب کافی نیاز دارد؛ در صورت کمبود تغذیه و کم آبی، بدن به درستی عمل نکرده، الکترولیت‌ها نامتعادل شده و در نتیجه احساس ضعف و سرگیجه به وجود می‌آید. در صورتی که عدم تعادل شیمیایی، منشأ سرگیجه افراد بعد از عمل اسلیو معده باشد، هیدراته ماندن یا مصرف چند جرعه از یک نوشیدنی انرژی‌زا می‌تواند در رفع این موضوع کمک کند.

4. سرگیجه یک علامت نشت خط منگنه

همانطور که می‌دانید، جراحی اسلیو معده شامل برداشتن قسمتی از معده و ایجاد یک کیسه کوچک‌تر به اندازه یک موز است. جراح کیسه جدید را با استفاده از دستگاه منگنه، می‌بندد. خط اصلی منگنه، می‌تواند منجر به نشت محتویات و شیره معده به درون حفره شکمی شود. سرگیجه یکی از علائم اصلی است که بیمار ممکن است در زمان نشت در امتداد خط منگنه با آن مواجه شود.

در صورتی که سرگیجه با علائم دیگری مانند تورم و درد شکم، تب، ضربان سریع قلب یا تنگی نفس همراه باشد، احتمال بروز عارضه نشت، بالاتر می‌رود. برای درمان این عارضه، تنها باید یک عمل جراحی اضافی انجام شده یا با قرار دادن لوله زهکشی توسط بیمار، امکان درمان آن وجود دارد. با جراحی اضافی، خط اصلی منگنه معده تقویت شده و با قرار دادن لول زهکشی، اسیدهای معده به مسیر اصلی هدایت می‌شوند تا معده به طور کامل بهبود یابد؛ در نتیجه نشت متوقف شده و از رسیدن اسیدهای معده به سایر اندام‌ها، جلوگیری خواهد شد.

عامل سرگیجه بعد از عمل اسلیو

5. سرگیجه ناشی از سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ زمانی اتفاق می‌افتد که غذا مستقیماً از کیسه معده بدون هضم به روده کوچک ریخته می‌شود. این عارضه می‌تواند دلیلی برای سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده باشد. سرگیجه ناشی از سندرم دامپینگ، به این دلیل رخ می‌دهد که روده‌ها احساس غلظت زیاد نسبت به غذا دارند و مقدار بیشتری هورمون ترشح می‌کنند. در نتیجه بیمار احساس سنگینی داشته و نفخ در روده افزایش می‌یابد که در نهایت بعد از حدود 30 تا 60 دقیقه، منجر به اسهال خواهد شد.

برخی از این مواد آزاد شده توسط روده، می‌توانند بر ضربان قلب و فشار خون تأثیرگذار بوده و منجر به بروز سرگیجه و حتی از حال رفتن بیمار شوند. درمان اولیه سندرم دامپینگ و به دنبال آن، سرگیجه حاصل از این عارضه، حول محور تغییرات رژیم غذایی می‌چرخد. برای کاهش این سندرم، بهتر است حداقل تا 30 دقیقه بعد از مصرف وعده غذایی، انواع مایعات مصرف نشود. همچنین بهتر است وعده‌های غذایی و کالری دریافتی روزانه به 6 وعده کوچک تقسیم شود.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده پرداختیم. توصیه می‌شود در صورت بروز چنین عارضه‌ای و ادامه‌دار شدن سرگیجه و افزایش حس ضعف و سبکی سر، باید با پزشک متخصص مشورت نمود تا در نهایت علت بروز این عارضه مشخص شده و در برای درمان آن اقدام شود.

 

منابع:

mexicobariatricservices

jetmedicaltourism

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *