مدت زمان کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده

عمل جراحی اسلیو معده یکی از بهترین گزینه‌های درمانی برای افراد دارای اضافه وزن است، به طوری که بیماری چاقی آن‌ها، با انواع روش‌های کاهش وزن سنتی، درمان نشده است. در جراحی اسلیو که با نام عمل آستین نیز شناخته می‌شود، مقدار مواد غذایی مصرفی محدود شده و تغییراتی در میزان ترشح هورمون گرسنگی ایجاد خواهد شد و در نتیجه وزن اضافی افراد کاهش می‌یابد. در این روش جراحی لاغری، حدود 70 تا 85 درصد از حجم معده برداشته و خارج شده و آنچه که باقی‌ می‌ماند، مانند لوله‌ یا آستینی است که حدود 65 گرم مایعات و غذا را در خود جای می‌دهد.

کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، می‌تواند علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روحی و روانی بیماران را نیز بهبود بخشیده و کیفیت زندگی آن‌ها را افزایش دهد. قبل از عمل اسلیو معده، شما باید بدانید که مدت زمان کاهش وزن بعد از این عمل چقدر بوده و در هر ماه، چه اندازه وزن بیمار کاهش می‌یابد. در این مقاله از سایت دکتر یاهو، مراحل کاهش وزن بعد از اسلیو مورد بررسی قرار گرفته و میانگین کاهش وزن در هر ماه نیز بررسی خواهد شد.

مراحل کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده

شاید برایتان سوال باشد که بعد از عمل اسلیو معده، چه مقدار از وزن شما کاهش می‌یابد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، عمل اسلیو معده، یک انتخاب مناسب برای کاهش وزن و از بین بردن چاقی بوده و روند کاهش وزن در آن به نسبت سایر عمل‌های جراحی لاغری نظیر بای پس معده، پایدارتر است و احتمال بازگشت وزن، کمتر خواهد بود.

به طور کلی، در حدود 80 درصد از اضافه وزن بیماران بعد از عمل اسلیو معده از بین می‌رود؛ البته این مقدار برای همه بیماران یکسان نبوده و عوامل مختلفی نظیر ژنتیک، سن، جنسیت و غیره روی آن تأثیرگذار هستند. به طوریکه ممکن است شما بتوانید بعد از این عمل، حتی بیشتر از 80 درصد اضافه وزن خود را کاهش دهید، این در حالی است که بیمار دیگری، تنها می‌تواند 70 درصد چاقی خود را درمان کند.

میانگین کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده

میانگین کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده

کاهش وزن شما در هر مرحله از سفر اسلیو معده به عومل متعددی نظیر اضافه وزن اولیه، رژیم غذایی بعد از جراحی، سن، سبک زندگی و مشکلات سلامتی موجود بستگی دارد. به طور متوسط، اکثر بیماران می‌توانند انتظار 4 تا 8 کیلوگرم کاهش وزن در ماه را داشته باشند. در ادامه مراحل زمانی کاهش وزن ماهیانه بعد از جراحی اسلیو معده برای یک بیمار نرمال و معمولی قرار گرفته است:

ماه اول بعد از جراحی اسلیو معده

در 30 روز اول بعد از جراحی اسلیو معده، بیشترین کاهش وزن برای بیماران رقم می‌خورد، به طوری که ممکن است برخی از بیماران، کاهش وزن بیشتری از حد میانگین داشته باشند. در این مدت، رژیم غذایی بیماران تنها شامل مایعات و غذاهای پوره شده می‌شود که تغییرات سریع در اندام افراد را تسهیل خواهد کرد.

سه ماه بعد از عمل اسلیو

در این مرحله، رژیم غذایی بیماران به تدریج از مایعات به سمت غذاهای جامد تغییر کرده و با بهبود وضعیت اندام‌های داخل شکمی، فعالیت‌های بدنی بیمار بیشتر می‌شود. در این مدت زمان، بیماران می‌توانند حدود 25 تا 35 درصد وزن اضافی خود را کاهش دهند.

شش ماه بعد از جراحی اسلیو

بعد از گذشت نیم سال یا شش ماه از عمل اسلیو معده، کاهش وزن بیماران همچنان ادامه داشته ولی از سرعت آن کاسته می‌شود. در این مرحله احتمالاً بیماران حدود 45 تا 55 درصد وزن اضافی خود را از دست می‌دهند.

بعد از یکسال از اسلیو معده

در مرحله 12 ماهگی، اکثر افراد به طور متوسط 65 تا 75 درصد از وزن اضافی خود را از دست داده و شاهد پیشرفت‌های قابل تجهی در وضعیت سلامت خود خواهند بود؛ به طوری که عوارض و مشکلات مرتبط با چاقی در آن‌ها به حد زیادی درمان می‌شود.

گذشت 18 ماه و بیشتر از آن از اسلیو معده

بیماران باید تا یک سال و نیم بعد از عمل اسلیو، انتظار کاهش وزن داشته باشند. در این مرحله، بیماران در نهایت 80 درصد از اضافه وزن خود را از دست داده و تقریباً به وزن ایده‌آل خود خواهند رسید.

جدول کاهش وزن بعد از عمل اسلیو

جدول کاهش وزن بعد از عمل اسلیو

میزان تغییرات و کاهش وزن افراد بعد از عمل اسلیو معده، در جدول زیر آمده است. البته باید توجه شود که اعداد ذکر شده در جدول زیر، تقریبی هستند و ممکن است این مقادیر متناسب با شما نباشد و با توجه به جنسیت، سن، میزان قد و وزن تغییرپذیر هستند و کم یا زیاد می‌شوند.

بازه زمانی میزان کاهش وزن
ماه اول حدود 8 کیلوگرم
ماه دوم حدود 7 کیلوگرم
ماه سوم حدود 5 کیلوگرم
ماه چهارم حدود 4 کیلوگرم
ماه پنجم حدود 3 کیلوگرم
ماه ششم حدود 2 کیلوگرم
سال اول 50 الی 70 درصد از کل بدن
سال دوم 89 الی 90 درصد از کل بدن

حفظ کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

سفر کاهش وزن شما بعد از برداشتن بخشی از معده و عمل اسلیو، کاملاً شخصی است و منحصر به نوع بدن، مواد مغذی موجود و متابولیسم بدن شما می‌شود. بدن شما ممکن است در ابتدای کار، با کاهش وزن سریع بعد از جراحی، پاسخ مثبت دهد ولی پایبندی به دستورالعمل‌های پزشک و رعایت یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی منظم می‌تواند این کاهش وزن را پایدار کند.

در صورتی که بیماران، سبک زندگی ناسالم قبل از عمل خود را از سر بگیرند و برنامه ورزشی مناسبی نداشته باشند، بازگشت وزن آن‌ها، حتمی خواهد بود. در نهایت باید گفت که برای کاهش سریع وزن اضافی و حفظ آن در طولانی مدت، شما باید دستورالعمل‌های پزشک متخصص چاقی خود را دنبال نمایید.

حفظ کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

جمع‌بندی

هدف در این مقاله بررسی مدت زمان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده است. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده و اطلاعات لازم در این زمینه، در اختیارتان قرار گرفته باشد. همانطور که در بالا اشاره شد، روند کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده در هر بیمار با دیگری متفاوت است. از این رو توصیه می‌شود که هیچ وقت خودتان را فرد دیگری مقایسه نکنید و برای مشاوره بیشتر و بهتر، با پزشک متخصص خود صحبت نمایید.

منابع:

bariatricsmd

ramsayhealth

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *