دلیل پشیمانی افراد پس از اسلیو معده

عمل اسلیو معده یکی از رایج ترین جراحی های لاغری می باشد که در کل دنیا برای درمان چاقی مفرط و چاقی های درجه ی دو برای بیماران استفاده می شود. این عمل جراحی یکی از کم عارضه ترین عمل های لاغری بوده و برای همین خاطر از مزیت های بسیار زیادی برخوردار است.یکی از اصلی ترین مزایای عمل اسلیو در ماندگاری دائمی کاهش وزن به شرط مراقبت های لازم است اما چرا برخی از افراد دچار پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده می شوند و یا این سوال برایشان پیش میاید که بعد از عمل چرا استپ وزنی دارم؟

 

 

دکتر ناصر یاهو بهترین متخصص و جراحی چاقی و زیبایی با بیش از ۲۷ سال سابقه کار حرفه ای در حوزه های: پیکر تراشی ، اسلیو معده ، بای پس معده ، ابدومینوپلاستی ، بلفاروپلاستی ، پروتز سینه ، لیپوساکشن ، ماموپلاستی و ژنیکوماستی در تهران می باشد.

عمل اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

ما در این مقاله قصد داریم تا بطور کامل دلایل پشیمانی پس از اسلیو گاسترکتومی‌ را بررسی کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

آیا افراد پس از عمل اسلیو گاسترکتومی‌ پشیمان می شوند؟

پشیمانی پس از عمل کوچک کردن معده در بیمارانی که حجیم خوار هستند و به یک بیماری زمینه ای دیگری مبتلا هستند ممکن است بیشتر از سایر بیماران باشد.این افراد به دلیل این که به ناخنک زدن به مواد پر کالری عادت دارند و برای جلوگیری از افزایش وزن باید این عادت را کنار بگذارند، ممکن است بعد از انجام این عمل، دچار پشیمانی پس از این جراحی شوند.برای کسب اطلاعات راجب دلایل پشیمانی بعد از عمل بای پس معده به لینک مربوطه وارد شوید.

آیا افراد پس از عمل اسلیو معده پشیمان می شوند؟

4 دلیل پشیمانی افراد پس از اسلیو معده چیست؟

برخی از افراد پس از جراحی کوچک کردن معده دچار پشیمانی می شوند اما دلیل این ناراحتی و پشیمانی چه می باشد ؟ ما در این بخش به بررسی این دلایل پرداخته ایم :

1- ابتلا به عوارض

یکی از علت های پشیمانی این افراد ، دچار شدن به عوارض بعد از عمل می باشد.

2- انتخاب روش نادرست

انتخاب روش نادرست یکی دیگر از عواملی است که موجب پشیمانی بعد از عمل اسلیو می شود. از آن جایی که عمل های جراحی چاقی در انواع گوناگونی می باشند، باید پزشک متخصص با در نظر گرفتن شرایط بیمار، اقدام به انتخاب بهترین روش برای درمان بیمار نماید.

3- انتخاب جراح اشتباه

به دلیل این که عمل های جراحی چاقی باید به وسیله ی پزشکان فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته انجام شوند، انتخاب جراح اشتباه می تواند موجب بروز پشیمانی پس از جراحی لاغری شود.

جراح آماتور و ناشی

4- پرخوری و اضافه وزن بعد از عمل

یکی از اصلی ترین علت های پشیمانی بعد از عمل اسلیو گاسترکتومی‌ در این است که بیمارانی که عمل اسلیو می کنند، دیگر نمی توانند پرخوری کنند. چون ریزه خواری موجب می شود که بعد از عمل اضافه وزن گرفته و افزایش وزن داشته باشند.

پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده در چه افرادی بیشتر است؟

پشیمانی بعد از عمل کوچک کردن معده در افراد چاقی که فکر می کند بعد از انجام عمل، نیازی به رعایت هیچ گونه  مراعاتی نیستند، بیشتر است. چون این گونه افراد تصور می کنند که بدون هیچ زحمتی وزن آن ها کم خواهد شد.

در صورتی که این تصور کاملا غلط بوده و عمل کوچک کردن معده تنها یک شروع برای زندگی سالم است. برای این که دچار پشیمانی پس از عمل اسلیو معده نشد، باید مراقبت های بعد از این عمل را به اندازه ی خود این جراحی مهم دانست.

برای نتیجه گرفتن از این عمل، توصیه ی پزشکان بر این است که، افراد به هیچ عنوان بعد از انجام این عمل به ریزه خواری روی نیاورند.

پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده در چه افرادی بیشتر است؟

همچنین بخوانید : بررسی ارتباط چاقی و افسردگی

بعد از عمل اسلیو چرا استپ وزنی دارم؟

بیمارانی که تحت این جراحی لاغری قرار می گیرند، برای این که دچار پشیمانی نشوند، نباید غذاهای حجیم بخورند. بدیهی است که این افراد اگر شروع به خوردن مواد غذایی پرکالری کنند، خیلی زود دچار استپ وزنی و بازگشت وزن بعد از عمل می شوند. این مورد یکی از عوامل شایع در بیماران است که پشیمانی پس از عمل اسلیو معده را به دنبال دارد.

بعد از عمل اسلیو معده چرا استپ وزنی دارم؟

نحوه کاهش وزن بعد از عمل اسلیو

طبق نتایج تحقیقات بالاترین میزان کاهش وزن در ماه اول عمل اسلیو رخ خواهد داد. معمولا بیماران در ماههای نخست تا 75 درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهند. البته قابل ذکر است که این کاهش وزن به عوامل مختلفی وابسته است و با توجه به قد، سن و جنسیت افراد متفاوت است . همچنین باید توجه نمود که درصورتیکه افراد نکات و توصیه های پس از عمل پزشک معالج خود را رعایت نکنند نتیجه دلخواه را نخواهند گرفت.

نحوه کاهش وزن بعد از عمل اسلیو

چه افرادی کاندیدای مناسب اسلیو گاسترکتومی‌ هستند؟

در این قسمت به شما می گوییم که چه کسانی کاندیدای عمل اسلیو معده می باشند ؟ این عمل را فقط در افراد زیر می توان انجام داد:

 • بیمارانی که شاخص وزنی آن ها بیشتر از 40 می باشند، در خط اول این جراحی قرار می گیرند.
 • بیمارانی که دارای شاخص وزنی بین 35 تا 39.9 می باشند و به بیماری دیابت نوع دوم، بیماری فشار خون بالا و یا آپنه ی خواب مبتلا هستند.
 • افرادی که دارای سلامتی عمومی مناسبی هستند.
 • افرادی که شاخص توده ی بدنی آن ها ما بین 30 تا 35 است و تلاش برای کاهش وزن آن ها به صورت مستمر بی نتیجه بوده است. اشخاصی که در خانواده سابقه ی شدید دیابت دارند و یا خودشان مبتلا به فشار خون و دیابت هستند.

افراد و بیماران ذکر شده در بالا برای این که دچار پشیمانی پس از عمل اسلیو نشوند، باید از اراده ی کافی برای انجام پیگیری های دراز مدن برخوردار باشند.

 

این افراد باید برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی خود و داشتن یک زندگی سالم مصمم باشند. تصمیم این افراد باید همیشگی بوده و سبک زندگی خود را برای همیشه تصحیح کنند. بیمارانی که فاقد اراده باشند نمی توانند به نتیجه ی دلخواه برسند.

چون این افراد با ریزه خواری باعث استپ وزنی خود و بازگشت به وزن قبل از عمل می شود و در نتیجه دچار پشیمانی پس از این عمل خواهند شد.

چه افرادی مناسب جراحی اسلیو گاسترکتومی‌ نیستند و بعد از عمل پشیمان می شوند؟

برخی از افراد هستند که انجام عمل اسلیو معده برای آن ها مناسب نمی باشد، به این صورت که:

 • افرادی که دچار بیماری های قلبی هستند و یا مبتلا به صرع می باشند.
 • بیمارانی که سن آن ها کمتر از 14 سال و یا بیشتر از 75 سال هستند.
 • بیمارانی که مبتلا به اختلالات سیستم عصبی هستند و مبتلا به مشکلات روانی می باشند.
 • افرادی که از شاخص توده ی بدنی نرمالی برخوردار هستند و جزء افراد چاق نمی باشند.
 • بیمارانی که به علت مصرف مواد مخدر و یا الکل مبتلا به چاقی شده اند.

آیا عمل کوچک کردن معده بازگشت پذیر است؟

برخلاف عمل های بای پس معده، این عمل یک عمل دائمی و غیر قابل برگشت است. چون برداشتن قسمتی از معده، موجب می شود که سطح هورمونی به نام گرلین در بدن کمتر شود. گریلن معروف به هورمون گرسنگی می باشد. این هورمون برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند، برای درمان آن ها بسیار تاثیر گذار است.

آیا عمل اسلیو معده بازگشت پذیر است؟

در همین راستا افراد مبتلا به دیابت نوع دو می توانند اقدام به کاهش میزان داروهای مرتبط با بیماری خود نمایند. انجام عمل اسلیو معده موجب کاهش سریع وزن می شود و تقریبا تا 3 سال بیمار می تواند نیمی از وزن اضافی هود را از دست بدهد.قبل از انجام عمل اسلیو معده تمامی شرایط بیمار با درنظر گرفتن معیارهای خاص مورد سنجش قرار می گیرد. در این سنجش مشخص می شود که آیا بیمار برای انجام این عمل مناسب است یا خیر.

سپس با بررسی این نتایج، تمامی اطلاعات و هشدارهایی که در ارتباط با انجام عمل اسلیو معده وجود دارد، در اختیار فرد بیمار گذاشته می شود. بعد از انجام عمل برخی از افراد اگر رژیم تعیین شده به وسیله ی پزشک را رعایت نکنند، ممکن است مجددا دچار اضافه وزن شوند.

چون برخی از پزشکان بعد از عمل و ارائه ی رژیم غذایی، بیمار را به حال خود رها می کنند. در صورتی که بیمار باید پس از عمل هر سه ماه یکبار چکاپ بشوند.

آیا عمل اسلیو معده بازگشت پذیر است؟

چرا افراد پس از عمل معده دوست دارند معده را به حالت اول برگردانند؟

ساختار معده به این صورت است که زمانی که غذا وارد آن می شود، می توانند متناسب با حجم غذا کشیده شود.  وقتی که ظرفیت معده کامل می شود، به بدن این هشدار را می دهد که پر است.

در این صورت است که شما غذا خوردن را متوقف می کنید. در زمان هایی که شما بیش از ظرفیت معده پرخوری می کنید، معده بیشتر کشیده می شود و حجم زیادی از غذا را در خود جای می دهند.

چرا افراد پس از عمل معده دوست دارند معده را به حالت اول برگردانند؟

در صورتی که این پرخوری مکرر نباشد، معده می تواند به اندازه ی قبلی خود کوچک شود. ولی وقتی که پرخوری به صورت منظم انجام شود، معده ممکن است برای همیشه بزرگ باقی بماند.

زمانی که شخصی جزء افراد پرخور می باشد، معده ی او بزرگ می شود و گرسنگی و هشدارهای پر بودن معده ی فرد، قاطی می شوند. این افراد شاید تا مدتی بعد از عمل اسلیو معده هم سیگنال های پر شدن معده را دریافت نکنند.

برای جلوگیری از افزایش وزن در این گونه بیماران، پزشک برای آن ها رژیم غذایی و دستورالعمل های مشخصی را طراحی می کنند که باید بیمار مطابق با آن رژیم غذایی پس از جراحی لاغری ، مراقبت های پس از عمل جلو رفته و از پرخوری و ریزه خواری پرهیز کنند. این کار موجب می شود که معده کشش خود را به دست آورده و به حالت اولیه ی خود برگردد.

چطور می توان بهترین نتیجه را از عمل اسلیو گرفت؟

برای این که دچار پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده نشد و بهترین نتیجه را از این عمل گرفت باید در ابتدا اقدام به انتخاب بهترین متخصص جراح چاقی نمود. چون همان گونه که در مطالب بالاتر هم به این موضوع اشاره کردیم، یکی از عوامل تاثیر گذار در نتیجه ی عمل لاغری، داشتن یک پزشک فوق تخصص در این زمینه است.

آیا عمل اسلیو معده بازگشت پذیر است؟

دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی اسلیو معده

دکتر ناصر یاهو بهترین متخصص اسلیو معده و جراحی چاقی و زیبایی با بیش از ۲۷ سال سابقه کار حرفه ای در حوزه های: پیکر تراشی ، اسلیو معده ، بای پس معده ، ابدومینوپلاستی ، بلفاروپلاستی ، پروتز سینه ، لیپوساکشن ، ماموپلاستی و ژنیکوماستی در تهران می باشد.

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

7 نظرات

 • سلام من ۷ مهر ۱۴۰۱ عمل اسلیو رو دکتر یاهو‌ برام انجام دادن ، از ۱۱۱ کیلو تا امروز رسیدم به ۹۷ کیلو ایشون نکات بعد از عمل رو هم تذکر دادن ، جالبترین مورد اینه که بعداز عمل کمر دردم بر طرف شده و خدا رو شکر دیگه درد ندارم ، سعیم هم این هستش که لایف استایبم رو به سمت سلامتی و پشیمون نشدن، انجام ورزش ، و استفاده از مواد غذایی مناسب بکشونم ، و میدونم موفق میشم چون خواستن، توانستن است. ممنون از جناب دکتر و گروهشون + یاشاسین آذربایجان و فرزندان سربلندش ممنونم دکتر

 • یکی از دوستان نزدیک من عمل اسلیو رو انجام داد، ولی به علت اینکه نتونست لایف استایل خودش رو تغییر بده از عملش خیلی پشیمون شد. به نظرم افراد در کنار عمل حتما باید رژیم غذایی شون رو هم اصلاح کنند و از یک سری پرخوری ها دست بکشن. اگه عادت به پرخوری داشته باشید با انجام این عمل پشیمون میشید. ولی اگه واقعا اراده کردید که وزن کم کنید شک نکنید.

  • بله خانم کامیابی نیا ، توصیه ما هم به افرادی که قصد انجام عمل اسلیو رو دارند همینه و باید در کنار جراحی رژیم غذایی مناسب داشته باشند و عادت های پرخوری قبل رو کاملا کنار بگذارند

 • من 2 ماه پیش عمل اسلیو ام رو جناب دکتر یاهو انجام دادند. البته اضافه وزنم در حدود 40 کیلویی میشد. با تشخیص ایشون اسلیو معده برای من بهترین گزینه بود چون بیماری های زمینه ای خاصی مثل فشار خون و … نداشتم و خداروشکر قرص خاصی هم مصرف نمی کردم. برای کسایی که ترس از این عمل دارند تجربه شخصیم اینه که درد زیادی بعد از بیهوشی نداشتم و استپ وزنی بعد از عمل اسلیو برای من اتفاق نیفتاد خداروشکر.
  به نظرم کسایی که مثل من اضافه وزن بالا دارند و حتی نمیتونن با ورزش وزن کم بکنند حتما اسلیو معده رو انجام بدند.

  • ممنون خانم حیدری . امیدوارم توصیه های بعد از عمل رو رعایت کنید و رژیم غذایی تون رو به همراه حداقل روزی 30 دقیقه پیاده روی انجام بدید.

   • سپاس از توجهتون جناب دکتر هر چند برام اولش سخت بود ولی بعد از عمل واقعا تصمیم گرفتم لایف استایل زندگی ام رو تغییر بدم و جزء اون افرادی نباشم که دچار پشیمونی بعد از اسلیو بشم و کلا دور فسد فود رو خط کشیدم و الان روزی یک ساعت پیاده روی هم انجام می دم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *