مصرف قهوه بعد از جراحی کوچک کردن معده

لذت بردن از نوشیدن یک فنجان قهوه در اول صبح، می تواند راهی برای شروع یک لذت بخش باشد. فرقی نمی کند که قرار است قهوه را به اجبار بخورید یا دوست دارید که از خوردن آن لذت ببرید؛ خوردن قهوه می تواند انرژی بسیار زیادی را به شما پس از بیدار شدن از خواب و برای انجام کارهای روزمره به شما بدهد. به همین خاطر، شاید این سوال برای شما مطرح شود که مصرف قهوه بعد از اسلیو معده امکان پذیر است یا خیر؟
قهوه دارای کافئین است. کافئین نیز به عنوان یک ادرار آور شناخته می شود که می تواند باعث کم آبی در بدن گردد. همچنین، مصرف قهوه باعث می شود که معده شما اسید بیشتری تولید کند. این در حالی است که رفلاکس و برگشت اسید معده پس از انجام این جراحی لاغری، یک اتفاق نگران کننده است.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

 

پس از انجام این عمل، به خصوص در دو ماهه اول، بهتر است از مصرف قهوه و نوشیدنی های کافئین دار، خودداری کنید. اما مصرف قهوه بعد از عمل مذکور، تا حد زیادی بلامانع است. با این حال قوانین زیادی برای خوردن قهوه بعد از عملهای چاقی وجود دارد که در ادامه این مقاله از وبسایت رسمی دکتر ناصر یاهو به آن ها اشاره می کنیم:

ممنوعیت مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو چگونه است؟

ممنوعیت مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو چگونه است؟

اگر عمل جراحی کوچک کردن معده را انجام داده اید، بسیار مهم است که حدود 30 الی 90 روز پس از انجام عمل جراحی، از قهوه استفاده نکنید. بیماران باید صبر کنند تا معده آن ها به طور کامل بهبود پیدا کند و بدن نیز با معده کوچک شده آن ها سازگار گردد. دلایل مختلفی وجود دارند که اثبات می کنند خوردن قهوه بعد از عمل چاقی، اصلا ایده خوبی نیست. حتی نباید قبل از جراحی، قهوه بخورید.

 • کافئین یک ماده اسیدی است که می تواند پوشش داخلی معده شما را تحریک کند.
 •  قهوه و سایر خوراکی های کافئین دار، می توانند باعث افزایش رفلاکس اسید پس از انجام این عمل جراحی شوند.
 •  مصرف کافئین می تواند باعث کاهش جذب کلسیم و آهن در بدن شما شود.
 •  کافئین بدن شما را کم آب می کند و می تواند اثر ادرارآور داشته باشد.
 • مصرف قهوه داغ، بلافاصله پس از جراحی، می تواند عوارض و خطرات بسیار زیادی را ایجاد کند.

 

همچنین بخوانید: چاقی مفرط چه عوارضی دارد؟

چه زمانی می توانم بعد از جراحی قهوه بنوشم؟

پس از انجام جراحی کوچک کردن معده، باید 2 الی 3 ماه صبر کنید و سپس قهوه را به برنامه غذایی روزانه خودتان اضافه کنید. این موضوع هم برای افرادی که این عمل را انجام داده اند، صادق است و هم برای افرادی که عمل بای پس معده را انجام داده اند.

چه زمانی می توانم بعد از جراحی قهوه بنوشم؟

به طور کلی، بهبودی معده ، 2 تا 3 هفته پس از جراحی طول می کشد. تا آن زمان باید دستورالعمل های مختلفی را برای رعایت رژیم غذایی خود دنبال کنید. اگر قهوه در چند ماه اول پس از انجام جراحی مصرف شود، می تواند خطرات بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

قبل از اینکه به قهوه خوردن فکر کنید، اجازه دهید که معده شما بهبود پیدا کرده و بدن نیز خودش را با معده جدید سازگار سازد.

علت ممنوعیت مصرف قهوه بعد از جراحی کوچک کردن معده

کافئین موجود در قهوه می‌تواند احساس خستگی را در افراد کاهش داده و با افزایش انرژی، عملکرد ذهنی را بهبود بخشد. فواید بیشمار و شگفت‌انگیز قهوه، نظرات بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. اما مصرف قهوه بعد از جراحی کوچک کردن معده باید متوقف شود، زیرا مضرات زیادی برای بدن دارد که در ادامه شرح داده می‌شوند:

1. کم آبی حاصل از مصرف قهوه

بزرگترین مشکل کافئین و نوشیدنی‌های حاوی این ماده از جمله قهوه، خاصیت ادرارآوری آن‌ها است. اگر مبتلا به بیماری پرفشاری خون باشید، ممکن است دیورتیک‌های تجویزی پزشک برای افزایش ادرار را استفاده کرده باشید. کافئین نیز با ادرارآوری طبیعی، منجر به کم آبی در بدن می‌شود.

افرادی که قصد انجام جراحی کوچک کردن معده را دارند، بهتر است به این نکته توجه کنند که بعد از عمل باید از دستورالعمل‌های خاصی پیروی کنند. این دستورالعمل‌ها، شامل مصرف مایعات و غذاهای آبکی تا مدت زمان خاصی است. این نوع رژیم غذایی موجب هیدراته نگه داشتن بدن شده و از کاهش آب بدن جلوگیری می‌کند.

بنابراین، از آنجا که قهوه بعد از عمل کوچک کردن معده، موجب تکرر ادرار و کاهش آب بدن می‌شود، مصرف آن ممنوع است، زیرا کم آبی موجب بیحالی، سرگیجه و دیگر عوارض در بدن خواهد شد. در صورت شروع به مصرف قهوه، بهتر است میزان آب و مایعات بیشتری در روز مصرف کنید تا به عوارض کم آبی دچار نشوید.
2. بروز اختلال در هضم غذا

با انجام عمل کوچک کردن معده، دستگاه گوارش دچار تغییر شده و توانایی جذب ریز‌مغذی‌ها از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی به طور طبیعی در بدن محدود می‌شود. بنابراین به همین علت بعد از انجام این جراحی، بیمار باید تا مدت طولانی (تقریباً تا آخر عمر) مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی را مصرف کند.

با این حال اگر اقدام به مصرف قهوه بعد از جراحی کوچک کردن معده کنید، بد نیست بدانید که قهوه می‌تواند سوءجذب مواد در روده را افزایش دهد. در واقع کافئین موجب افزایش حرکات روده‌ای شده و تغییراتی را در جذب مواد مغذی ایجاد می‌کند که در نهایت منجر به وارد شدن فشار به غذای هضم نشده خواهد شد. این مسئله موجب می‌شود تا همان مقدار غذای اندک مصرفی به خوبی دفع نشود زیرا غذاها مدت زمان زیادی را در روده باقی می‌مانند.

3. تحریک معده با مصرف قهوه

ماهیت اسیدی نوشیدنی‌های کافئین‌دار نظیر قهوه، موجب تحریک معده شده و احساس سوزش در معده را به وجود می‌آورد. همچنین این مسئله می‌تواند منجر به بروز استفراغ، اسهال و ریفلاکس شود.

4. بی‌اشتهایی بیماران با مصرف قهوه بعد از جراحی کوچک کردن معده

بعد از انجام عمل کوچک کردن معده و با توجه به تغییرات ایجاد شده در دستگاه گوارش بیمار، اشتهای بیماران به طور اتوماتیک و نسبت به گذشته کمتر شده و با مصرف غذای کمتری احساس سیری می‌کنند. این مقدار غذای کم، به اندازه‌ای است که نیازهای تغذیه‌ای و مواد مغذی لازم برای بدنشان را تأمین می‌کند.

حال نکته مهم در اینجا این است که قهوه می‌تواند اشتها را کاهش داده و با سرکوب همین اشتهای اندک، از مصرف مواد غذایی لازم برای بدن جلوگیری کند. در واقع شما با کم‌خوری ناشی از بی‌اشتهایی، شانس دریافت مواد مورد نیاز بدن را کاهش می‌دهید که همین امر خود باعث بروز مشکلات عدیده‌ای نظیر استپ وزنی می‌شود.

محدودیت مصرف قهوه بعد از جراحی کوچک کردن معده

قهوه یک نوشیدنی محبوب است که دارای کافئین بسیار زیادی است. اگرچه قهوه بزرگ ترین مسئله، نیست؛ اما به دلیل داشتن کافئین، می تواند موفقیت در این عمل را به خطر بیندازد. پس از انجام عمل چاقی، مصرف بیش از حد کافئین می تواند در جذب مواد مغذی اختلال ایجاد کند و این موضوع نیز بر روی کاهش وزن طولانی مدت در افراد تاثیر بدی می گذارد.

 

کافئین و جراحی کوچک کردن معده

به غیر از قهوه، نوشیدنی های مختلف دیگری نیز وجود دارند که دارای کافئین بالایی اند. نوشابه های انرژی زا، نوشابه های معمولی، چای و … همگی دارای کافئین اند که مصرف آن ها پس از جراحی لاغری می تواند مضر باشد. پس از انجام جراحی کوچک کردن معده بسیار مهم است که بدن بتواند خودش را با محیط جدید وفق دهد.

شما می توانید یک تا دو فنجان قهوه معمولی را پس از انجام جراحی مذکور بنوشید. حتما تحمل خود را نسبت به کافئین کنترل کنید و مطمئن شوید که آب زیادی را برای جلوگیری از دست رفتن آب بدن، مصرف می کنید.

شما می توانید به جای مصرف قهوه با آب جوش، از شیر که با کلسیم غنی شده و یا شیر بدون چربی، استفاده کنید و آن را به قهوه خودتان اضافه نمایید. با این کار، می توانید خطر از دست دادن کلسیم را جبران کنید.
اگر میزان کالری مورد نیاز در رژیم غذایی شما کم است، می توانید از شیرین کننده ها، طعم دهنده ها، خامه در فنجان قهوه استفاده کنید؛ اما این مواد می توانند باعث افزایش کالری در رژیم روزانه شما شوند.

 

آیا می توانم قبل از جراحی اسلیو قهوه بنوشم؟

مصرف قهوه قبل از این جراحی ممنوع است. اگر قرار است این عمل جراحی را انجام دهید، باید حداقل به مدت 2 هفته قبل از انجام جراحی، از مصرف قهوه خودداری کنید. چون قهوه ادرارآور است و می تواند باعث کم آبی در بدن شما و اسیدی شدن معده شما گردد.

مصرف قهوه بدون کافئین بعد از انجام جراحی

ممکن است شما عادت به مصرف قهوه داشته باشید و ترک کافئین برای شما سخت باشد. به جای اینکه مصرف قهوه را به طور کامل قطع کنید، می توانید پس از انجام عمل جراحی اسلیو از قهوه بدون کافئین استفاده کنید.

مصرف قهوه بدون کافئین بعد از انجام جراحی

 

خطرات و فواید نوشیدن قهوه

قهوه یک نوشیدنی عالی و منابع غنی از آنتی اکسیدان هاست. ثابت شده است که مصرف قهوه فواید بسیار زیادی در بهبود خلق و خو، عملکرد مغز و حتی عملکرد شناختی دارد. از جمله فواید مهم برای نوشیدن قهوه عبارتند از:

 1. تقویت حافظه
 2.  داشتن خلق و خوی مثبت
 3.  داشتن هوشیاری
 4.  افزایش سطح انرژی
 5.  عملکرد ذهنی بهتر
 6.  داشتن واکنش سریع تر به موضوعات

نوشیدن متوسط قهوه به اندازه 3 فنجان در روز، می تواند طول عمر را افزایش دهد. همچنین، با مصرف قهوه احتمال ابتلا به بیماری های کبدی، بیماری های قلبی و سرطان ها کاهش پیدا می کند. با این حال مصرف بیش از حد قهوه می تواند ضربان قلب شما را بالا ببرد و باعث عصبی شدن شما شود.

 

خطرات نوشیدن قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار بعد از عمل

یکی از بزرگترین دلایلی که نباید قهوه یا کافئین مصرف کنید این است باعث ضعیف شدن جذب مواد مغذی در بدن می شود.
افرادی که قبلا تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌ اند، مواد غذایی به صورت ضعیف به بدن آن ها جذب می شوند و مصرف قهوه این موضوع را بدتر می‌کند. قهوه همچنین می تواند باعث سوء هاضمه و ترشح اسید معده شود که این مشکلات می توانند منجر به عوارض جدی بعد از عمل شود.

 

جایگزین های تایید شده برای قهوه

حال که با مضرات مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو آشنا شدید، حتما به دنبال مصرف نوشیدنی های دیگر که جایگزین قهوه می شوند، هستید. بهترین جایگزین قهوه همیشه آب است. آب نه تنها می تواند باعث افزایش میزان آب در بدن شما شود، بلکه فاقد کافئین یا مواد افزودنی است. به همین خاطر، آب بهترین و سالم ترین گزینه است.

شما همیشه می توانید لیمو و میوه را به آب خودتان اضافه کنید تا کمی طعم بیشتری به آن بدهید. ما می دانیم که نوشیدن همیشه آب سخت است، بنابراین در اینجا چند جایگزین دیگر برای آب آورده شده است. ولی باید به یاد داشته باشید که هرگز شکر به این نوشیدنی ها اضافه نکنید.

از جمله جایگزین های آّب و نوشیدنی های کافئین دار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •  مصرف آب فراوان
 •  مصرف چای گیاهی بدون کافئین
 •  مصرف دمنوش سیب
 •  مصرف اسموتی های انرژی زا
 •  مصرف نوشیدنی های گازدار و بدون کافئین

نکته مهم: اگرچه توصیه نمی شود، اما مصرف قهوه بدون کافئین در حد اعتدال و با مقادیر کم، پس از گذشت 2 الی 3 ماه از جراحی، بلامانع است.

نکات مهم در صورت مصرف قهوه بعد از جراحی کوچک کردن معده

 • همانطور که گفته شد، توصیه می‌شود که از مصرف قهوه بعد از جراحی کوچک کردن معده خودداری شود. در صورت تمایل به مصرف قهوه، بهتر است تا بهبودی کامل، صبر کنید.
 • اگر شما عادت به مصرف قهوه سرصبح درید، بهتر است از قهوه‌های بدون کافئین استفاده نمایید. بعد از گذشت یک تا دو ماه، با توجه به توصیه پزشک و میزان تجویز شده، می‌توانید قهوه کافئین‌دار مصرف کنید.
 • باید توجه داشت که مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند منجر به بروز مشکلات گوارشی و هیدراتاسیون شود. همچنین در زمان مصرف قهوه، نباید از هیچ افزودنی شیرین کالری‌دار مانند شکر استفاده کرد. در صورت نیاز، بهتر است شیرین‌کننده‌های بدون کالری استفاده نمود.
 • در صورتی که عادت به نوشیدن چند فنجان قهوه در روز دارید، این امر بعد از جراحی کوچک کردن معده، به هیچ عنوان مجاز نخواهد بود، زیرا منجر به عوارض جدی می‌شود. شما مجاز به مصرف تنها یک فنجان کوچک قهوه در طی روز هستید.

نوشیدنی هایی که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید

پس از انجام عمل جراحی اسلیو معده، بسیار مهم است که از نوشیدن برخی از نوشیدن ها خودداری کنید که عبارتند از:

 • قهوه
 •  جوش شیرین
 •  نوشیدنی های انرژی زا
 •  هر نوشیدنی با قند یا کافئین بالا

خدمات جراحی های لاغری دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو با بیش از 3 دهه سابقه درخشان، در انجام عمل های لاغری نظیر جراحی کوچک کردن معده و پیکرتراشی، گزینه ای شناخته شده جهت انجام این امر محسوب می شوند.برای کسب اطلاعات تکمیلی و مشاوره با دکتر با شماره های زیر تماس بگیرید.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

نتیجه گیری

نیازی نیست که بعد از انجام عمل های لاغری، مصرف قهوه را به طور کامل ترک کنید. قهوه به دلیل داشتن فواید مختلف برای سلامتی، می تواند باعث کاهش استرس و نگرانی نیز شود. با این حال بهتر است که پس از انجام عمل جراحی کوچک کردن معده، چند ماه از نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.
تمامی توضیحات ذکر شده برای مصرف قهوه بعد از اسلیو معده، اطلاعات علمی بودند. اما بهتر است که تمامی بیماران، قبل از مصرف قهوه حتما با پزشک خودشان مشورت کنند تا توصیه های فردی نیز به بیماران داده شوند.

منبع : mexicobariatriccenter.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *