خوردن برنج بعد از عمل اسلیو معده، یکی از مواردی است که ذهن متقاضیان جراحی لاغری را به خود مشغول می‌کند. عمل اسلیو از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌هایی است که برای کاهش وزن و تناسب اندام، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در این جراحی، ساختار دستگاه گوارش شما، تغییر خواهد کرد. معمولاً زمانی این جراحی انجام می‌شود که روش‌هایی مانند رژیم غذایی، فعالیت ورزشی یا دارو درمانی، جوابگو نباشد.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

بعد از این جراحی، مانند تمامی روش‌های درمانی، بیماران باید نکات و مخاطراتی را در نظر بگیرند و در ابتدا بیاد رژیم غذایی خاصی را نیز رعایت کنند. یکی از این نکات و رژیم‌های غذایی که باید رعایت شود، خوردن کربوهیدرات نظیر برنج است. در واقع بسیاری از مواد غذایی بعد از عمل اسلیو، با تأخیر وارد رژیم غذایی فرد جراحی شده می‌شود که کربوهیدارت هم از این دسته خواهد بود. متقاضیان این جراحی، باید در این زمینه با پزشک خود، مشورت نمایند.

خوردن برنج بعد از عمل اسلیو، می‌تواند معده بیمار را سنگین کند و موجب بروز تورم در معده شود. همین امر یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بعد از جراحی اسلیو، بیماران رژیم غذایی مناسب خود را رعایت کنند و از مصرف ممنوعات، خودداری نمایند. برنج حتی بعد از عمل، بلعیدن سختی خواهد داشت و حتی گاهی ممکن است، بیمار احساس کند چیزی در گلویش گیر کرده است. در ادامه این مقاله از سایت دکتر ناصر یاهو، به نکات مهم در رابطه با خوردن برنج بعد از عمل اسلیو معده می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در این زمینه بدست آورید.

مصرف کربوهیدرات بعد از اسلیو معده

قبل از آن‌که به بررسی مصرف برنج بعد از عمل اسلیو بپردازیم، بهتر است بدانید بدن ما به همه انواع کربوهیدرات، به یک اندازه نیاز ندارد. درست است که این گروه از مواد غذایی، تأمین‌کننده انرژی هستند، اما باید در مصرف آن‌ها دقت کرده و میزان مصرف را مدیریت نمود. برنج نیز از جمله کربوهیدرات‌هایی است که تأمین انرژی بدن را برعهده دارد و با مصرف آن، در بدن تبدیل به قند گلوکز و گلیکوژن خواهد شد.

برنج معمولاً به صورت برشته و دم‌کرده مصرف می‌شود که گلوگیر بودن و سفت بودن ترکیبات برنجی، امکان ایجاد انسداد در روده را به وجود می‌آورد. همین امر موجب شده تا ورود این ماده غذایی به رژیم بعد از عمل اسلیو معده، با ملاحظاتی همراه باشد.

همچنین در رابطه با مصرف انواع کربوهیدرات‌ها نظیر برنج بعد از جراحی اسلیو، نمی‌توان برای تمامی بیماران یک نسخه واحد در نظر گرفت. در واقع سطح تحمل بدن و همچنین میزان کاهش وزن مورد نظر افراد با یکدیگر متفاوت است و همین موارد می‌تواند در مقدار مصرف برنج بعد از عمل اسلیو معده تأثیر داشته باشد.

بیمار چه زمانی بعد از اسلیو می‌تواند شروع به خوردن برنج کند؟

بیمار چه زمانی بعد از اسلیو می‌ تواند شروع به خوردن برنج کند؟

همانطور که گفته شد، پزشک جراح بعد از عمل اسلیو معده، یک رژیم غذایی برای بیماران خود در نظر می‌گیرد که شامل دوره‌های مختلفی از مایعات شفاف، مایعات کامل، غذاهای پوره شده و غذاهای جامد می‌شود. معمولاً تمامی پزشکان تا حدود سه ماه بعد از عمل، اجازه مصرف غذاهای جامد به بیماران نمی‌دهند. اما در صورتی که بررسی‌های لازم انجام گیرد و مشخص شود معده جراحی شده تا چه اندازه بهبود یافته و توانایی مصرف جامدات دارد یا خیر، رژیم غذایی بیمار اصلاح شده و مواد غذایی جامد نیز به آن اضافه می‌شود.

اما به طور کلی، در اکثر برنامه‌های غذایی بعد از عمل اسلیو، توصیه می‌شود مصرف برنج تا 3 ماه بعد از جراحی به تعویق بی‌افتد. شما در این مدت باید به صورت روزانه، میوه و سبزیجات مصرف کنید و پروتئین کافی بخورید تا ریزمغذی‌های بدن شما تأمین شوند. تحمل برنج در این مدت سه ماهه، برای بیمار بسیار سخت خواهد بود و با توجه به بلع سختی که دارد، گاهی ممکن است فکر کنید چیزی در گلوی شما گیر کرده است. همچنین معده شما سنگین شده و احساس سیری زودرس و ناراحت‌کننده‌ای خواهید داشت. اما این مورد برای همه افراد صادق نیست؛ بنابراین مشورت با پزشک و انجام ارزیابی‌های لازم برای خوردن برنج بعد از عمل اسلیو، ضروری بوده و تعیین‌کننده اصلی است.

مقاله مرتبط: رژیم غذایی بعد از اسلیو معده

نکات مهم برای خوردن برنج بعد از عمل اسلیو

در صورتی که پزشک، تأیید خوردن برنج بعد از عمل اسلیو معده را به شما داده است، باید نکاتی را قبل از مصرف این ماده در نظر داشته باشید که شامل موارد زیر می‌شود:

  • مقدار کمی برنج مصرف کنید: برای شروع، بهتر است مقدار کمی از این ماده غذایی را مصرف کنید. در واقع با توجه به تحمل کم معده، شما باید به همان اندازه مجاز و توصیه شده توسط پزشک، پایبند باشید.
  • به واکنش بدن خود توجه کنید: در صورتی که با مصرف برنج، احساس درد کردید، از ادامه مصرف مجدد این ماده غذایی با توجه به رژیم خود، خودداری کنید و با پزشک در این رابطه مشورت نمایید.
  • برنج قهوه‌ای را جایگزین برنج سفید کنید: توصیه می‌شود بعد از عمل اسلیو معده، به جای برنج سفید، از برنج قهوه‌ای استفاده کنید. برنج قهوه‌ای، فراوری کمتری شده و به همین دلیل، حاوی فیبر، ویتامین و مواد معدنی مغذی است. همچنین این نوع برنج، گزینه‌ای سالم‌تر نسبت به نوع سفید آن است.
  • برنج باید کاملاً جویده شده و آهسته میل شود: برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از مصرف غذاهای جامد بعد از عمل اسلیو، نظیر سندرم دامپینگ و همچنین پیشگیری از پرخوری، مواد غذایی نظیر برنج باید کاملاً جویده شده و به آهستگی میل شوند.

نکات مهم برای خوردن برنج بعد از عمل اسلیو

جمع‌بندی

جراحی اسلیو معده یکی از کاربردی‌ترین روش‌های لاغری است که در کنار پیامدهای مثبتی که دارد، بیماران باید نکاتی را رعایت کنند تا دچار عوارض بعد از عمل نشوند. رعایت مراقبت‌های بعد از عمل، سلامت جسمی و روحی بیماران را تأمین می‌کند. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ها بعد از جراحی اسلیو، رعایت یک رژیم غذایی متعادل است؛ مطابق با این رژیم، بیمار باید بداند در دوران نقاهت، چه مواد غذایی را مصرف کند. از جمله محبوب‌ترین مواد غذایی در سراسر جهان، برنج است که بعد از عمل اسلیو معده، مصرف آن با تغییراتی روبه‌رو خواهد بود.

برنج دارای ویژگی‌هایی است که مصرف آن را بعد از جراحی اسلیو، با چالش روبه‌رو می‌کند که از جمله آن باید به پرانرژی بودن، ساختار صمغی و متورم شدن بعد از بلع اشاره کرد. این ویژگی‌ها، موجب تحمل دشوار این ماده غذایی در تعدادی از بیماران می‌شود. در واقع بلع و دفع راحت، از مهم‌ترین راه‌های حفاظت از سلامت بعد از تغییرات عمل اسلیو معده است که با مصرف برنج، اختلال در آن ایجاد خواهد شد. برای جلوگیری از بروز عوارض بعد از عمل اسلیو معده، بیماران باید به رژیم غذایی خود کاملاً پایبند باشند و از تغذیه خودسرانه، پرهیز کنند.

 

منبع:
weightzen

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *