10 علت پشیمانی بعد از عمل بای پس معده

این جراحی یکی از پرطرفدارترین روش‌های لاغری محسوب می شود. کاهش موفقیت آمیز وزن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین نتیجه این عمل برشمرد. طبق داده‌های آماری علاوه بر کاهش وزن، تاثیرات مثبت دیگری نیز شامل حال بیمار خواهد شد. با وجود موفقیت‌های این عمل سوال مهم این است که آیا احتمال پشیمانی بعد از عمل بای پس معده وجود دارد؟ علت پشیمانی افراد بعد از این عمل چیست؟ چرا افراد خواستار برگشت به حالت قبلی خود هستند؟

پشیمانی بعد از عمل بای پس معده

جراحی کاهش وزن یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان چاقی است که محبوبیت زیادی دارد. مهم‌ترین هدف و نتیجه این جراحی، کاهش موفقیت‌آمیز و پایدار وزن است، این نوع جراحی علاوه بر کاهش وزن، تأثیر مثبت چشمگیری بر سلامت و بهبود کیفیت زندگی بیماران دارد.

ابتدا یک ویدیو از دکتر یاهو خواهیم دید برای دیدن بخش اول ویدیو که بین دو عمل مشترک است به ویدیو پشیمانی از عمل اسلیو معده در همان مقاله مراجعه نمایید، با بررسی نظرات بیماران مختلفی که تجربه این عمل را داشته اند، 10 علت اصلی پشیمانی بعد از این جراحی را مورد بررسی قرار داده‌ایم که در این مقاله آورده ایم:

1- عدم لذت بردن از غذا

بی‌علاقگی به غذا نوعی پشیمانی روانی پس از انجام این جراحی است. این مورد در مقایسه با سایر موارد، شایع تر است. منظور از بی‌علاقگی این است ذهن‌تان می‌خواهد از غذاخوردن و چشیدن طعم‌های مختلف لذت ببرد، اما معده اجازه نمی‌دهد.

این پشیمانی روانی نشانگر اعتیاد بیمار به مواد غذایی است که پیش از عمل به آن مبتلا بود که همچنان بعد از عمل نیز ادامه می‌یابد. چنانچه طرز فکر خود را تغییر نداده و اعتیاد به مواد غذایی را ترک نکنید، در آینده دچار مشکلات بیشتری خواهید شد. برای مدیریت اعتیاد به غذا، بهتر است با متخصص تغذیه، روانشناس یا هر شخص دیگری که در این زمینه اطلاعات کافی دارد، مشاوره تخصصی دریافت کنید.

2- پشیمانم که چرا قبل از جراحی نحوه‌ی آهسته غذاخوردن را یاد نگرفتم

چنانچه سریع غذا میخورید، شما مستعد پرخوری هستید. شخصی که عمل جراحی مذکور را انجام داده است باید چنین عادتی را به کلی ترک کرده و به کُندخوری عادت کند. سریع غذاخوردن فرصت کافی برای جویدن کامل غذا را از بین می‌برد و در مواقعی باعث گیرکردن غذا در معده می‌شود. بیرون آوردن غذا از معده که به مراتب کوچکتر شده، بسیار دردناک است.

از این رو باید سرعت غذا خوردن را کم کنید و غذا را به طور کامل بجوید. از طرفی بهتر است بین لقمه‌ها مکث کنید. میزان جویده‌شدن غذا باید در حد پوره‌ی سیب زمینی باشد. انتخاب لقمه‌های کوچک نیز راه‌حل دیگری برای کندکردن سرعت غذا خوردن است. در مدت 10-15 دقیقه حدود 2 قاشق غذاخوری از غذایی که تناول می‌کنید، بخورید.

کنترل افتادگی پوست بعد از عمل معده

3- کنترل افتادگی پوست بعد از کاهش وزن دشوار است

افتادگی پوست از رایج‌ترین عوارض جانبی کاهش وزن و از علل پشیمانی بعد از این عمل محسوب می شود. البته میزان افتادگی پوست بسته به مقدار کاهش وزن، سن و خاصیت ارتجاعی پوست بستگی دارد. با افزایش بی‌رویه چاقی افراد بی‌شماری به سمت این نوع جراحی لاغری روی می‌آورند. جراحی های حذف پوست اضافی نیز بعد از این عمل و کاهش وزن انجام می‌‎شود.

هدف از این عمل حذف پوست‌های اضافی است که در طی کاهش وزن شل و افتاده شده‌اند. افتادگی پوست را می‌توان در نواحی مختلف بدن مشاهده کرد که عبارت است از: گردن، بازوها، شانه‌ها، سینه، معده، کمر، پاها و قسمت‌های خصوصی بدن. جراحی حذف پوست اضافی سبب افزایش اعتماد به نفس‌ شده و راحتی در ورزش و لباس‌پوشیدن را به همراه دارد.

همچنین بخوانید: عمل bypass کلاسیک چگونه انجام می شود؟

4- بدشکلی بدن و کسب آمادگی ذهنی و عاطفی

از دیگر مواردی که می‌توان به عنوان دلایل پشیمانی عنوان کرد، بدفرم شدن بدن است. افراد پس از انجام این جراحی ، وزن کم کرده و لاغر می‌شوند اما مغز آنها با تصویر جدید اندام آنها غریبگی می‌کند. چنین امری باعث ظهور نوعی وسواس می‌شود که تمرکز آن بر روی کشف و بزرگ‌نمایی عیوب و نواقص اندام است.

احساس بدشکلی در بدن و بروز وسواس ذهنی در بیشتر بیمارانی که جراحی مذکور را انجام می‌دهند، رخ می‌دهد. اگر می‌دانستید که وسواس بدشکلی بدن از لحاظ ذهنی و عاطفی چقدر چالش برانگیز است، ممکن است از انجام این جراحی اجتناب کنید.

برای آنکه بتوانید کاهش وزن را درک کنید نیاز به زمان دارید. در مواقعی ممکن است درون آینه به خود نگاه کنید و همان شخصی را ببینید که قبل از عمل جراحی می‌دید. این امر باعث افزایش استرس، شکست و ناامیدی خواهد شد.

5- ریزش مو غیرقابل کنترل

کاهش وزن سریع همیشه با ریزش مو همراه است. ریزش مو معمولا بین 3 الی 6 ماه پس از جراحی رخ می‌دهد و ممکن است تا 1 سال ادامه داشته باشد. در طی این جراحی شما غذای کمتر و در پی آن مواد مغذی کمتری دریافت می‌کنید. کاهش مواد مغذی دریافتی، بدن را وارد شوک کرده و استرس زیادی به شما وارد می‌کند.

بدن نیز سریعا با تغییرات هورمونی سازگاری می‌یابد و نتیجتاً ریزش موها شروع می‌شود. البته باید بدانید که ریزش مو موقتی است و دوباره رشد می‌کند. اگرچه صبوری برای رشد مجدد موها قدری خسته‌کننده است. با این حال بهتر است استراحت کنید و زیاد نگران ریزش موهایتان نباشید.

زیرا موهایتان به طور طبیعی ضخیم‌تر خواهند شد. نکات سریع برای به حداقل رساندن ریزش مو: حتما روزانه حداقل 60 گرم پروتئین دریافت کنید. مصرف بیوتین و روی را فراموش نکنید. از شامپو نیوکسین استفاده کنید. غذاهای دریایی را نیز در لیست وعده‌های غذایی‌تان قرار دهید.

6- متاسفانه نمی‌دانستم که چقدر رابطه‌ام با غذا تغییر می‌کند

تصور یک رابطه‌ی واقعی و عاطفی بین انسان و غذا سخت است. اما پس از انجام عمل لاغری مذکور، نوعی احساس پشیمانی مانند یک جدایی تکان دهنده بر شما حاکم می‌شود.

پشیمانی بعد از عمل Bypass در مورد عدم آمادگی برای تغییر رابطه‌ی شما با غذا، در رتبه‌ی ششم لیست ما قرار دارد. قبل از انجام این عمل ، غذا تنها وسیله‌ی بقا نبود. غذا در مورد معاشرت، پاداش به خود و خروج از بحران‌های عاطفی نیز بشمار می رفت. بعد از انجام این جراحی، غذاخوردن مانند یک کار طاقت فرسا به نظر می‌رسد به طوری که بسیاری از بیماران از انجام آن بیزارند.

7- انتخاب اشتباه نوع جراحی

پشیمانی بعد از این عمل لاغری در زمینه‌ی انتخاب بهترین روش برای جراحی معده نیز اتفاق می‌افتد. اگر به صورت واقع‌بینانه بنگریم، جراحی لاغری مذکور برای همه بیماران مناسب نیست. اما خوشبختانه موارد متعدی برای تجدید نظر وجود دارد. بسیاری از بیمارانی که از “انجام‌ندادن” عمل بای پس معده پشیمان بودند، عمدتا به 2 دلیل داشتند:

 • اگر به بیماری‌هایی مانند رفلاکس معده به مری و یا رفلاکس اسید معده مبتلا هستید، این جراحی مناسب شما نیست و باید عمل دیگری را انتخاب کنید.
 • این جراحی لاغری به اندازه کافی در کاهش وزن موثر نیست.
همچنین بخوانید: آیا تفاوت bypass و اسلیو معده را می دانید؟

8- انتظارات واقع بینانه ندارم

اگر انتظارات واقع بینانه‌ای ندارید قطعا به پشیمانی بعد از این عمل دچار خواهید شد. عملهای جراحی مانند: Bypass یا پیکرتراشی جادویی نیستند که بتواند چاقی را برای همیشه رفع کند. شما پس از انجام این عمل نیز باید با اضافه وزن خود مبارزه کنید. پایبندبودن به تغذیه سالم، رژیم غذایی و ورزش یک اصل مهم است.

شما تنها بیماری نیستید که در چنین شرایطی قرار دارید. به همین خاطر بهتر است استرس و ترس‌های بی‌مورد را از خود دور کنید. انجام چنین تغییری در زندگی بسیار چالش برانگیز خواهد بود. اما درست زمانی که بر آن غلبه کنید، رضایت بیشتر و اعتماد به نفس بالایی کسب خواهید کرد.

9- مسیر طولانی است

شما در این عمل لاغری تا کسب نتیجه دلخواه ، مسیری طولانی پیش رو دارید. چنین جراحی‌هایی تغییرات قابل‌توجهی در زندگی ایجاد خواهد کرد. اگر آمادگی لازم برای ایجاد تغییرات بزرگ و دائمی در زندگی‌تان ندارید، این عمل برای شما مفید نخواهد بود. سخن افرادی که این روش را به عنوان یه راه ساده پیش پایتان قرار می‌دهند، باور نکنید.

10- چرا این عمل را زودتر انجام ندادم

آخرین دلیل پشیمانی پس از این جراحی، این است که چرا زودتر این عمل را انجام ندادم؟ بیماران در رابطه با این پشیمانی چنین سخن می‌گویند:

“چرا من در اوایل جوانی‌ام عمل بای پس معده انجام نداده‌ام؟ سلامتی من هم اکنون به شدت بهبود یافته است. بدون دیابت، بدون آپنه خواب…”

درک علل پشیمانی بعد از عمل بای‌ پس معده

جراحی بای‌ پس معده یک عمل بزرگ است که می‌تواند منجر به کاهش وزن قابل‌توجهی شود. بااین‌حال، برخی از بیماران بعداً اظهار پشیمانی در مورد انجام این جراحی می‌کنند. درک دلایل بالقوه پشت این پشیمانی مهم است.

 1. انتظارات غیرواقع‌بینانه: برخی از بیماران انتظار دارند که این جراحی بدون نیاز به تغییرات سبک زندگی، راه حل سریعی برای چاقی باشد. در صورتی که اینگونه نیست و باعث ایجاد ناامیدی میشود.
 2. کاهش وزن نامطلوب: میزان کاهش وزن می‌تواند بسته به عواملی مانند پایبندی به رژیم غذایی و ورزش، در بین بیماران متفاوت باشد.
 3. عدم تحمل غذا: پس از جراحی، بسیاری از بیماران در تحمل برخی غذاها دچار مشکل می‌شوند. تهوع، استفراغ یا سندرم دامپینگ که ناشی از آن است، می‌تواند خوردن را دشوار کند.
 4. اعتیاد انتقالی: برخی از بیماران اعتیاد خود را از غذا به سایر مواد مانند الکل یا سیگار پس از جراحی منتقل می‌کنند. این می‌تواند اهداف کاهش وزن و بهبود سلامتی آنها را خراب کند.
 5. فقدان حمایت اجتماعی مناسب: داشتن یک سیستم حمایتی قوی اجتماعی و عاطفی پس از جراحی حیاتی است. برخی از بیماران فاقد حمایت کافی هستند و احساس انزوا می‌کنند.
 6. مشکلات روان‌شناختی زمینه‌ای: بیماری‌هایی مانند افسردگی، اختلال خوردن شدید و خوردن هیجانی می‌تواند پس از جراحی نیز ادامه یابد اگر قبلاً به درستی درمان نشده باشند. این می‌تواند به نارضایتی منجر شود.

درک و رسیدگی به عوامل بالقوه روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری منجر به پشیمانی حیاتی است تا بتوان رضایت و نتایج مثبت بیمار را پس از جراحی بای‌پس معده به حداکثر رساند

مقابله با پشیمانی بعد از عمل بای‌ پس معده

پشیمانی پس از جراحی بای‌پس معده می‌تواند برای برخی بیماران اتفاق بیفتد. اگر شما نیز چنین تجربه‌ای دارید، راهکارهای زیر می‌تواند به مقابله بااحساس پشیمانی کمک کند:

 • مشاوره با روان‌شناس: بحث در مورد احساساتتان با یک مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا با پشیمانی مقابله نمایید.
 • گفتگو با پزشک: پزشک می‌تواند در مورد نتایج مورد انتظار جراحی و چگونگی سازگاری با تغییرات پس از آن به شما مشاوره دهد.
 • مراجعه به گروه‌های حمایتی: ارتباط با سایر بیمارانی که جراحی مشابهی داشته‌اند می‌تواند حس تنها نبودن و همدلی ایجاد کند.
 • تمرکز بر موفقیت‌ها: به‌جای تمرکز بر جنبه‌های منفی، بر روی مزایایی که پس از جراحی به دست آورده‌اید تمرکز کنید.
 • اهداف مثبت جدید: تعیین اهداف جدیدی برای سلامتی مانند ورزش مرتب، تغذیه سالم و فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند به نگرش مثبت کمک کند.
 • مراقبه و ذهن‌آگاهی: تمرینات مراقبه و ذهن‌آگاهی برای مدیریت استرس و احساسات منفی مفید است.

با استفاده از این روش‌ها می‌توانید به‌تدریج احساس بهتری پیدا کرده و با پشیمانی مقابله نمایید. مهم است که امیدوار باشید و از حمایت دیگران کمک بگیرید.

خدمات جراحی لاغری دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح چاقی و زیبایی با بیش از 27 سال سابقه در انجام صدها عمل زیبایی و لاغری نظیر اسلیو معده و سایر انواع جراحی های پیکر تراشی غیر تهاجمی آماده ارائه خدمات جراحی به متقاضیان می باشد.

خدمات جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

سخن آخر

برای انجام جراحی بای و یا سایر جراحی های زیبایی نظیر پروتز سینه ، حتما از یک جراح کارکشته و خبره کمک بگیرید. همچنین شرکت در گروه‌های پشتیبانی را نیز فراموش نکنید.

منبع: mexicobariatriccenter.com

سوالات متداول راجب دلایل پشیمانی بعد از عمل بای پس

عدم لذت بردن از غذا، افتادگی پوست بعد از کاهش وزن ، نداشتن انتظارات واقع بینانه، انتخاب اشتباه نوع جراحی از جمله دلایل پشیمانی افراد پس از این نوع جراحی می باشد که به صورت کامل در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

تغییر ندادن لایف استایل و تصور یک رابطه‌ی واقعی و عاطفی بین انسان و غذا سخت است. اما پس از انجام عمل بای پس معده، نوعی احساس پشیمانی مانند یک جدایی تکان دهنده بر شما حاکم می‌شود.

عمل بای پس معده که به قصد کاهش وزن صورت می‌گیرد، مسیری طولانی دارد. چنین جراحی‌هایی تغییرات قابل‌توجهی در زندگی ایجاد خواهد کرد. اگر آمادگی لازم برای ایجاد تغییرات بزرگ و دائمی در زندگی‌تان ندارید، عمل بای پس برای شما مفید نخواهد بود. سخن افرادی که این روش را به عنوان یه راه ساده پیش پایتان قرار می‌دهند، باور نکنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *