جراحی بای پس معده

این نوع جراحی یکی از داغ‌ترین روش‌های جراحی معده است. کاهش موفقیت آمیز وزن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین نتیجه این  عمل برشمرد. طبق داده‌های آماری علاوه بر کاهش وزن، تاثیرات مثبت دیگری نیز شامل حال بیمار خواهد شد. اگرچه، کاهش وزن یک قرص جادویی برای عشق‌ورزی به خودتان نیست!با وجود موفقیت‌هایی که در زمینه‌ی جراحی های لاغری رخ می‌دهد، ممکن است با خود سوال کنید که آیا افکار دیگری در رابطه با این عمل وجود دارد؟احتمال پشیمانی بعد از عمل بای پس معده چقدر است؟ آیا موفقیت‌های کسب شده تمام چیزی است که در مورد عمل بای پس قابل استناد است؟

سپس تصمیم گرفتیم از گروه پشتیبانی فیسبوک خود که شامل 5000 متقاضی این عمل می‌شود، بپرسیم: ” علت بزرگترین پشیمانی بعد از عمل بای پس چیست؟” آیا عمل بای پس آنقدر خوب است که باور کردنی نیست؟ احتمال پشیمانی بعد از عمل بای پس چقدر بالاست؟

سوال مهم این است که: علت شما برای پشیمانی بعد از عمل بای پس چیست؟ آرزو می‌کردید چه حقیقتی را قبل از عمل بای پس می‌دانستید؟

پشیمانی بعد از عمل بای پس

جواب بیماران به این سوال و موارد پشیمانی بعد از عمل بای پس را برا اساس “کامنت” و “لایک” به اشتراک گذاشته شده در رسانه‌های اجتماعی رتبه بندی کرده ایم. از میان تمامی نظرات و پاسخ‌ها، 10 علت پشیمانی بعد از این عمل که شایع‌تر هستند را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

1- دلیل اول پشیمانی بعد از عمل بای پس شماره : عدم لذت بردن از غذا

بی‌علاقگی به غذا نوعی پشیمانی روانی پس از انجام این جراحی است. این مورد در بین مواردی که به عنوان پشیمانی بعد از عمل بای پس یاد می‌شوند، بسیار شایع است. منظور از بی‌علاقگی این است ذهن‌تان می‌خواهد از غذاخوردن و چشیدن طعم‌های مختلف لذت ببرد، اما معده اجازه نمی‌دهد.

این پشیمانی روانی نشانگر اعتیاد بیمار به مواد غذایی است است که پیش از عمل به آن مبتلا بود که همچنان بعد از عمل نیز ادامه می‌یابد. چنانچه طرز فکر خود را تغییر نداده و اعتیاد به مواد غذایی را ترک نکنید، در آینده دچار مشکلات بیشتری خواهید شد. برای مدیریت اعتیاد به غذا، بهتر است با متخصص تغذیه، روانشناس یا هر شخص دیگری که در این زمینه اطلاعات کافی دارد، مشاوره تخصصی دریافت کنید.

1- دلیل اول پشیمانی بعد از عمل بای پس شماره : عدم لذت بردن از غذا

همچنین بخوانید: عمل ساسی بای پس معده چقدر لاغر می کند؟

2- پشیمانم که چرا قبل از جراحی نحوه‌ی آهسته غذاخوردن را یاد نگرفتم

چنانچه سریع میخورید، شما مستعد پرخوری هستید. شخصی که عمل جراحی بای پس انجام داده است باید چنین عادتی را به کلی ترک کرده و به کُندخوری عادت کند. سریع غذاخوردن فرصت کافی برای جویدن کامل غذا را از بین می‌برد و در مواقعی باعث گیرکردن غذا در معده می‌شود. بیرون آوردن غذا از معده که به مراتب کوچکتر شده تر است، بسیار دردناک است.

از این رو باید سرعت غذا خوردن را کم کنید و غذا را به طور کامل بجوید. از طرفی بهتر است بین لقمه‌ها مکث کنید. میزان جویده‌شدن غذا باید در حد پوره‌ی سیب زمینی باشد. انتخاب لقمه‌های کوچک نیز راه‌حل دیگری برای کندکردن سرعت غذا خوردن است. در مدت 10-15 دقیقه حدود 2 قاشق غذاخوری از غذایی که تناول می‌کنید، بخورید. اتخاذ شیوه‌های آگاهانه به مدیریت و لذت‌بردن از وعده‌های غذایی کمک خواهد کرد.

2- پشیمانم که چرا قبل از جراحی نحوه‌ی آهسته غذاخوردن را یاد نگرفتم

3- کنترل افتادگی پوست بعد از کاهش وزن دشوار است

افتادگی پوست از رایج‌ترین عوارض جانبی کاهش وزن و علل پشیمانی بعد از عمل بای پس است. البته میزان افتادگی پوست بسته به مقدار کاهش وزن، سن و خاصیت ارتجاعی پوست متغیر است. با افزایش بی‌رویه چاقی افرادی بی‌شماری به سمت این نوع جراحی لاغری روی می‌آورند. جراحی حذف پوست اضافی نیز بعد از این عمل جراحی و کاهش وزن انجام می‌‎شود.

هدف از این عمل حذف پوست‌های اضافی است که در طی کاهش وزن شل و افتاده شده‌اند. افتادگی پوست را می‌توان در نواحی مختلف بدن مشاهده کرد که عبارت است از: گردن، بازوها، شانه‌ها، سینه، معده، کمر، پاها و قسمت‌های خصوصی بدن. جراحی پوست اضافی اعتماد به نفس‌تان را افزایش می‌دهد و راحتی در ورزش و لباس‌پوشیدن را به همراه می‌آورد.

همچنین بخوانید: عمل بای پس کلاسیک معده چگونه انجام می شود؟

4- بدشکلی بدن و کسب آمادگی ذهنی و عاطفی

از دیگری مواردی که می‌توان به عنوان یکی از دلایل پشیمانی بعد از عمل بای پس عنوان کرد، بدشکلی بدن است. افراد پس از انجام جراحی بای پس وزن کم کرده و لاغر می‌شوند اما مغز آنها با تصویر جدید اندام آنها غریبگی می‌کند. چنین امری باعث ظهور نوعی وسواس می‌شود که تمرکز آن بر روی کشف و بزرگ‌نمایی عیوب و نواقص اندام است.

احساس بدشکلی در بدن و بروز وسواس ذهنی در بیشتر بیمارانی که جراحی مذکور را انجام می‌دهند، رخ می‌دهد. اگر می‌دانستید که وسواس بدشکلی بدن از لحاظ ذهنی و عاطفی چقدر چالش برانگیز است، ممکن است از انجام این جراحی اجتناب کنید.

برای آنکه بتوانید کاهش وزن را درک کنید نیاز به زمان دارید. در مواقعی ممکن است درون آینه به خود نگاه کنید و همان شخصی را ببینید که قبل از عمل جراحی می‌دید. این امر باعث افزایش استرس، شکست و ناامیدی خواهد شد.

4- بدشکلی بدن و کسب آمادگی ذهنی و عاطفی

5- ریزش مو غیرقابل کنترل

کاهش وزن سریع همیشه با ریزش مو همراه است. ریزش مو معمولا بین 3 الی 6 ماه پس از جراحی بای پس رخ می‌دهد و ممکن است تا 1 سال ادامه داشته باشد. در طی این جراحی شما غذای کمتر و در پی آن مواد مغذی کمتری دریافت می‌کنید. کاهش مواد مغذی دریافتی، بدن را وارد شوک کرده و استرس زیادی به شما وارد می‌کند.

بدن نیز سریعا با تغییرات هورمونی سازگاری می‌یابد و نتیجتاً ریزش موها شروع می‌شود. البته باید بدانید که ریزش مو موقتی است و دوباره رشد می‌کند. اگرچه صبوری برای رشد مجدد موها قدری خسته‌کننده است. با این حال بهتر است استراحت کنید و زیاد نگران ریزش موهایتان نباشید.

زیرا موهایتان به طور طبیعی ضخیم‌تر خواهند شد. نکات سریع برای به حداقل رساندن ریزش مو: حتما روزانه حداقل 60 گرم پروتئین دریافت کنید. مصرف بیوتین و روی را فراموش نکنید. از شامپو نیوکسین استفاده کنید. غذاهای دریایی را نیز در لیست وعده‌های غذایی‌تان قرار دهید.

4- بدشکلی بدن و کسب آمادگی ذهنی و عاطفی

6- متاسفانه نمی‌دانستم که چقدر رابطه‌ام با غذا تغییر می‌کند

تصور یک رابطه‌ی واقعی و عاطفی بین انسان و غذا سخت است. اما پس از انجام عمل بای پس معده، نوعی احساس پشیمانی مانند یک جدایی تکان دهنده بر شما حاکم می‌شود.

پشیمانی بعد از عمل بای پس در مورد عدم آمادگی برای تغییر رابطه‌ی شما با غذا، در رتبه‌ی پنجم لیست ما قرار دارد. قبل از عمل بای پاس معده، غذا تنها وسیله‌ی بقا نبود. غذا در مورد معاشرت، پاداش به خود و خروج از بحران‌های عاطفی نیز بود. بعد از انجام این جراحی، غذاخوردن مانند یک کار طاقت فرسا به نظر می‌رسد به طوری که بسیاری از بیماران از انجام آن بیزارند.

6- متاسفانه نمی‌دانستم که چقدر رابطه‌ام با غذا تغییر می‌کند

7- انتخاب اشتباه نوع جراحی

پشیمانی بعد از عمل بای پس در زمینه‌ی انتخاب بهترین روش برای جراحی معده نیز اتفاق می‌افتد. اگر به صورت واقع‌بینانه بنگریم، جراحی اسلیو معده برای همه بیماران مناسب نیست. اما خوشبختانه موارد متعدی برای تجدید نظر وجود دارد. بسیاری از بیمارانی که از “انجام‌ندادن” عمل بای پس معده پشیمان بودند، عمدتا به 2 دلیل بود:

  • اگر به بیماری‌هایی مانند رفلاکس معده به مری و یا رفلاکس اسید معده مبتلا هستید، جراحی اسلیو مناسب شما نیست و باید عمل بای پس را انتخاب کنید.
  • جراحی اسلیو معده به اندازه کافی در کاهش وزن موثر نیست.

7- انتخاب اشتباه نوع جراحی

همچنین بخوانید: آیا تفاوت بای پس و اسلیو معده را می دانید؟

8- انتظارات واقع بینانه ندارم

اگر انتظارات واقع بینانه‌ای ندارید قطعا به پشیمانی بعد از عمل بای پس دچار خواهید شد. عملهای جراحی مانند: بای پس و یا پیکرتراشی جادویی نیستند که بتواند چاقی را برای همیشه رفع کند. شما پس از انجام عمل نیز باید با اضافه وزن خود مبارزه کنید. پایبندبودن به تغذیه سالم، رژیم غذایی و ورزش یک اصل مهم است.

شما تنها بیماری نیستید که در چنین شرایطی قرار دارید. به همین خاطر بهتر است استرس و ترس‌های بی‌مورد را از خود دور کنید. انجام چنین تغییری در زندگی بسیار چالش برانگیز خواهد بود. اما درست زمانی که بر آن غلبه کنید، رضایت بیشتر و اعتماد به نفس بالایی کسب خواهید کرد.

8- انتظارات واقع بینانه ندارم

9- مسیر طولانی است

عمل بای پس معده که به قصد کاهش وزن صورت می‌گیرد، مسیری طولانی دارد. چنین جراحی‌هایی تغییرات قابل‌توجهی در زندگی ایجاد خواهد کرد. اگر آمادگی لازم برای ایجاد تغییرات بزرگ و دائمی در زندگی‌تان ندارید، عمل بای پس برای شما مفید نخواهد بود. سخن افرادی که این روش را به عنوان یه راه ساده پیش پایتان قرار می‌دهند، باور نکنید.

9- مسیر طولانی است

 

10- چرا عمل جراحی بای پس را زودتر انجام نداده‌ام

علت آخر پشیمانی پس از این جراحی، یعنی زودتر انجام ندادن عمل جراحی بای پس، از دیگر پشیمانی‌های شایع است و بسیار به گوش می‌خورد. بیماران از این پشیمانی چنین سخن می‌گویند:

“چرا من در اوایل جوانی‌ام عمل بای پس معده انجام نداده‌ام؟ سلامتی من هم اکنون به شدت بهبود یافته است. بدون دیابت، بدون آپنه خواب…”

خدمات بای پس معده دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح چاقی و زیبایی با بیش از 20 سال سابقه در انجام صدها عمل زیبایی و لاغری نظیر اسلیو معده ، بای پس معده، پروتز سینه ، انواع جراحی های پیکرتراشی غیر تهاجمی آماده ارائه خدمات جراحی زیبایی و لاغری به متقاضیان می باشد.

خدمات جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

برای کسب اطلاعات بیشتر راجب خدمات جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو وارد شوید

سخن آخر

برای انجام جراحی بای و یا سایر جراحی های زیبایی نظیر پروتز سینه ، حتما از یک جراح کارکشته و خبره کمک بگیرید. همچنین شرکت در گروه‌های پشتیبانی را نیز فراموش نکنید.

منبع: mexicobariatriccenter.com

سوالات متداول راجب دلایل پشیمانی بعد از عمل بای پس

عدم لذت بردن از غذا، افتادگی پوست بعد از کاهش وزن ، نداشتن انتظارات واقع بینانه، انتخاب اشتباه نوع جراحی از جمله دلایل پشیمانی افراد پس از این نوع جراحی می باشد که به صورت کامل در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

تغییر ندادن لایف استایل و تصور یک رابطه‌ی واقعی و عاطفی بین انسان و غذا سخت است. اما پس از انجام عمل بای پس معده، نوعی احساس پشیمانی مانند یک جدایی تکان دهنده بر شما حاکم می‌شود.

عمل بای پس معده که به قصد کاهش وزن صورت می‌گیرد، مسیری طولانی دارد. چنین جراحی‌هایی تغییرات قابل‌توجهی در زندگی ایجاد خواهد کرد. اگر آمادگی لازم برای ایجاد تغییرات بزرگ و دائمی در زندگی‌تان ندارید، عمل بای پس برای شما مفید نخواهد بود. سخن افرادی که این روش را به عنوان یه راه ساده پیش پایتان قرار می‌دهند، باور نکنید.

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *