علت نامتقارن بودن سينه ها

داشتن سینه های نامتقارن به ویژه در دوران رشد بسیار رایج است. تا زمانی که سینه ها به طور کامل رشد نکرده باشند، این مشکل کاملا طبیعی است.

حدود ۲۵ درصد از خانم‌ها در تمام طول زندگی خود دارای مقداری عدم تقارن سینه هستند و لزوما این موضوع نشان دهنده یک بیماری زمینه ای نیست.

اما از آنجا که این تفاوت می تواند مربوط به توده های ساختاری باشد، بررسی سینه ها ضروری است. معاینه پستان با تصویربرداری یکی از روش های رایجی است که پزشکان برای بررسی توده های سینه در خانم ها تجویز می کنند.

یکی از موثرترین روشهای درمان نامتقارن بودن سینه ها در خانم ها عمل جراحی پروتز یا ایمپلنت سینه است. برای کسب اطلاعات بیشتر راجب خدمات جراحی پروتز سینه دکتر ناصر یاهو وارد شوید.

خدمات پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

علائم شایع سینه های نامتقارن

علائمی که نشان دهنده سینه های متقارن است عبارتند از:

  • ضربه
  • عفونت در پستان
  • اسکار جراحی
  • انحنای غیرطبیعی ستون فقرات
  • درد در سینه
  • توده در سینه
  • غیر طبیعی بودن قفسه سینه

9 علت شایع عدم تقارن سینه خانم ها

زمانی این اتفاق می‌افتد که یکی از سینه ها نسبت به دیگری از نظر اندازه، حجم، موقعیت یا فرم متفاوت باشد. عدم تقارن بسیار رایج است و بیش از نیمی از خانم ها تحت تاثیر این موضوع قرار دارند. از طرفی، دلایل مختلف موجب بروز این اتفاق می شود که رایج ترین علت آن بلوغ و تغییرات هورمونی است.

هیچ کس نمی تواند به طور قطعی حس بزند، چرا سینه ها متفاوت از یکدیگر رشد می کنند. اما در این قسمت به چند دلیل احتمالی بروز این اتفاق می پردازیم:

1. تغییر در رشد طبیعی

بسیاری از قسمت های بدن، مانند ابروها یا پاها متقارن نیستند. پس سینه های ناهمسان ممکن است به تغییرات آناتومیک طبیعی نسبت داده شود.

2. تغییرات هورمونی

زمانی که هورمون ها در دوران بلوغ دچار تغییرات می شوند، یک سینه می تواند قبل از دیگری شروع به رشد کند، حتی اگر رشد آن ها همزمان متوقف شود.

3. آسیب های تروماتیک

براساس گزارشات، عدم تقارن سینه برخی از خانم ها به دلیل صدمات وارد شده به ناحیه سینه اتفاق افتاده است. بسیاری از دختران جوان که در دوره بلوغ فعالیت بدنی بالایی دارند ممکن است به دلیل صدمه وارد شده در این ناحیه دچار نامتقارن بودن سینه ها شوند.

4. چرخه قاعدگی

بافت سینه در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. سینه ها ممکن است به دلیل افزایش آب میان بافتی و جریان خون بزرگتر به نظر رسند. زمانی که شما در حال تخمگذاری هستید ناحیه سینه ها دچار حساسیت می شود و بزرگتر از حالت عادی خواهند بود که در این مواقع احتمال عدم تقارن بین آن ها وجود دارد.

دلایل عدم تقارن سینه خانم ها چیست؟

5. بیماری زمینه‌ای

یک بیماری نادر به نام هیپرتروفی وجود دارد که یکی از سینه ها به طور قابل توجهی بزرگتر دیگری می شود. بروز این بیماری با مشکلات جسمی و روانی متعددی همراه است که برای درمان آن، مجبور به انجام جراحی خواهید شد.

6. فیبروم یا کیست

شما ممکن است با یک توده فیبری سینه که به دلیل رشد بافتی داخل سینه ایجاد می شود یا کیست های پر از مایع روبرو شوید. توده های بافتی ممکن است سرطان زا باشند.

اما بیشتر مواقع بدون خطر هستند و با نام فیبروم شناخته می شوند. توده ها همچنین می‌توانند به دلیل سینه‌های فیبروکیستیک اتفاق افتند که داخل سینه ها برآمدگی احساس می شود.

تمامی عوامل ممکن است موجب تغییر سایز پستان ها شود و در صورت مشاهده هرگونه اتفاق ناگهانی در سایز سینه ها مراجعه به متخصص ضروری است.

7. انحنای ستون فقرات

هنگامی که شما دچار انحنای ستون فقرات هستید یک طرف سینه قفسه سینه باز است و سینه ها شکل یکسانی ندارند. سینه های ناهمگون در دختران در حال رشد یکی از علائم شایع این مشکل است.

8. تغییر شکل در دیواره قفسه سینه

بدشکلی دیواره قفسه سینه جز مسائل ساختاری است که روی قفسه سینه و اندازه شکل و برآمدگی سینه ها تاثیر می گذارد. برای مثال، قفسه سینه قیفی موجب فرورفتگی استخوان سینه می شود و سینه های برامده استخوان سینه را به سمت بیرون متمایل می سازد.

همچنین بخوانید: دلایل بی حسی نوک سینه پس از عمل بزرگ کردن سینه

9. سرطان سینه

برخی تحقیقات نشان دهنده این است که عدم تقارن سینه ها ممکن است احتمال خطر ابتلا به سرطان سینه را داشته باشد. به طور معمول، سرطان سینه تنها زمانی نگران کننده است که همیشه سینه های یکنواخت داشته باشید، اما در بزرگسالی ناگهان ناهموار شده باشند.

اگر با تغییرات ناگهانی در شکل اندازه و ظاهر سینه ها روبرو شدید حتما با یک متخصص صحبت کنید.

9 علت شایع عدم تقارن سینه خانم ها

ماموگرافی و آزمایشات لازم

اگر ماموگرافی عدم تقارن سینه ها را اثبات کند پزشک برای بررسی دقیق تر به تصاویر بیشتری نیاز دارد که آیا تغییر شکل و تراکم طبیعی است یا خیر. اولین قدم این است که تصاویر ماموگرافی گذشته را برای تغییر شکل یا تراکم با تصاویر جدید مقایسه کنید.

اگر هرگز سینه های نامتقارن نداشته‌اید یا اگر عدم تقارن شما در  مدت زمان کمی افزایش یافته است پزشک آزمایش های اضافی را درخواست می کند.

1. سونوگرافی

یکی از آزمایش های مورد نیاز در این مواقع سونوگرافی است. پزشک با کمک سونوگرافی به تشخیص یافته های غیرطبیعی داخل سینه می‌پردازد. سونوگرافی از امواج صوتی طراحی شده است که تصاویری از ساختار داخلی سینه را در اختیار متخصص قرار می‌دهد.

تصاویر اولتراسوند پستان می‌تواند به تعیین اینکه آیا توده خوش خیم یا کیست پر از مایع است کمک کند .همچنین به تشخیص تومورهای سرطانی نیز می پردازد. در برخی موارد توده می تواند هم جامد باشد و هم مایع.

2. ام آر آی (AMR)

دیگر تصویر برداری سینه ام آر آی یا همان تصویربرداری رزونانس مغناطیسی است. تشیخص سرطان سینه یا دیگر ناهنجاری ها را راحت می کند و در برخی موارد این آزمایش پس از تشخیص سرطان انجام می شود. همچنین همراه با ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه موثر است.

معمولا انجام این تست برای زنان با خطر بالای ابتلا به سرطان سینه به دلیل سوابق خانگی یا وراثت پیشنهاد می شود.

3. بیوپسی

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری مشکوک باشد یا پزشک ندای سرطان سینه را دهد، قدم بعدی انجام بیوپسی است. نحوه انجام این روش به گونه ای است که بخشی از بافت سینه برای بررسی دقیق تر برش داده می شود. در صورت مثبت بودن پزشک شما را برای شروع درمان آماده می کند.

درمان عدم تقارن سینه

اگر نسبت به عدم تقارن سینه ها احساس نارضایتی دارید و دوست دارید اندام ایده آلی داشته باشید در حالی که خبری از بیماری زمینه ای نیست می توانید برای درمان این مشکل اقدام کنید. در موارد گفته شده زیر به معرفی برخی از روش های اثربخش برای رفع ناهماهنگ پستان خانم ها می پردازیم:

1. مصرف آنتی بیوتیک

پزشک برای رفع عفونت این ناحیه آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. البته قبل از آن تکه کوچکی از بافت بدن خارج می شود و علت بیماری مورد بررسی قرار می گیرد.

2. بریس

اگر پزشکی دلیل عدم تقارن سینه ها را انحنای غیرطبیعی ستون فقرات تشخیص دهند، بریس های اصلاحی برای بهبود تراز سینه تجویز خواهد شد.

3. قرینه سازی با جراحی

جراحی یکی از راهکارهای رایج برای ایجاد تقارن بین سینه ها است که توسط جراح حرفه‌ای انجام می شود. تکنیک های مورد نیاز برای انجام این کار به ویژگی های بیمار و شرایط او بستگی دارد. در برخی موارد بیمار در کنار ایجاد تقارن، برای کاهش و افزایش سایز و ترکیبی از این دو مورد تصمیم می گیرد.

برای آشنایی با خدمات ماموپلاستی یا عمل کوچک کردن سینه وارد شوید

4. عمل کاشت سینه

پروتز سینه یکی دیگر از جراحی های زیبای پلاستیک است که بسیاری از خانم ها برای انجام آن علاقه مند هستند. با کمک پروتز سینه اندازه و سایز سینه ها تغییر پیدا می‌کند و برجستگی خاصی به آنها بخشیده می شود. همچنین هماهنگی یکنواخت بین سینه ها ایجاد می شود و نتایج کاملا طبیعی به نظر می رسد.

5. تزریق چربی به سینه

از دیگر تکنیک های زیبایی در ناحیه سینه، تزریق چربی است که در چند سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و توسط جراحان حرفه ای در زمینه زیبایی انجام می شود. پزشکان با تکیه بر مهارت های کافی اصلاح عدم تقارن را در دست می گیرند.

درمان عدم تقارن سینه

6. جراحی لیفت سینه

گاهی اوقات مشکل ناهماهنگ بودن سینه ها با لیفت سینه رفع می شود. بدون این که نیازی به بزرگ یا کوچک کردن سینه ها باشد. اما گاهی اوقات خانم ها لیفت و پروتز سینه را به طور همزمان برای ایجاد تقارن سینه ها انجام می دهند.

7. درمان غیرجراحی عدم تقارن سینه

عدم تعادل بین دو طرف سینه به دلیل روش های تمرینی غیر یکسان نیز رخ می دهد. در حالی که می توان سمت ضعیف تر را با تکرار تمرین قوی و این ناهمواری را رفع کرد.

استفاده از دمبل و ورزش های مناسب سینه مانند پرس، شیب پرس و یوگا به تقویت سینه بسیار کمک می کند و با افزایش تعداد تکرارها در سمت ضعیف تر می توان به طور طبیعی به تقویت قفسه سینه پرداخت.

البته با روش های خانگی برای اصلاح مانند سوتین ها و بالشتک ها به راحتی می توان هماهنگی بین سینه ها ایجاد کرد.

جمع بندی

اگر شما یا دخترتان نسبت به تفاوت سینه ها احساس ناخوشایندی دارید حتما با پزشک متخصص صحبت کنید. زیرا انجام ماموگرافی برای اطمینان از سلامتی پستان ها بسیار توصیه می شود.

بیشتر مواقع، عدم تقارن سینه طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر ناگهانی با این موضوع مواجه شدید، حتما برای بررسی دقیق تر تست های لازم را انجام دهید. درصورت توصیه به انجام جراحی می توانید برای تغییر سایز سینه ها نیز تصمیم بگیرید که این موضوع کاملا سلیقه ای است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *