همه چیز راجب ژنیکوماستی کاذب

ژنیکوماستی به تورم بافت سینه در آقایان گفته می‌ شود، که عامل اصلی آن از بین رفتن تعادل بین هورمون های جنسی می باشد. اصطلاح ژنیکوماستی از دو کلمه « gynaik » به معنی زن و « mastóss » به معنی سینه ساخته شده است. ژنیکوماستی در معنی لغتی یعنی سینه زنانه. عارضه ژنیکوماستی دارای دو نوع است که عبارتند از:

 • ژنیکوماستی واقعی
 • ژنیکوماستی کاذب

ژنیکوماستی واقعی چیست؟

در مبتلایان به ژنیکوماستی واقعی، بافت غده ای همراه با چربی اضافه در زیر سینه مردانه ایجاد می شود. این بافت غده ای فیبری تر و سفت تر از بافت اطراف می باشد. ژنیکوماستی واقعی به خاطر تغییر در سطح هورمون ها یعنی زیاد شدن استروژن و کم شدن تستوسترون به وجود می آید.

بیشتر افرادی که مواد مخدری مثل ماری جوانا استفاده می کنند، در معرض این عارضه قرار دارند. ژنیکوماستی معمولاً برای توصیف کردن سینه های بزرگ و چاق  مردانه، مورد استفاده قرار می گیرد. ژنیکوماستی برای مردان مشکل و دغدغه بزرگی می باشد. طبق آمار یک نفر از سه مرد دارای بافت غده چربی و متورم در زیر سینه می باشد. در این مقاله منظور از ژنیکوماستی همان ژنیکوماستی واقعی می باشد.

ژنیکوماستی واقعی چیست؟

ژنیکوماستی کاذب چیست؟

در ژنیکوماستی کاذب، بافتی از چربی اضافی در پشت، اطراف و زیر نوک سینه ها به وجود می آید.  ژنیکوماستی کاذب که به عنوان سودووژنیکوماستی هم شناخته شده است، ربطی به بزرگ شدن سینه مردان به خاطر به هم خوردن تعادل های هورمونی ندارد.

این عارضه به خاطر رسوب چربی در زیر سینه ایجاد می شود، به همین دلیل است به مردانی که چاق هستند هشدار احتمال ابتلا به  ژنیکوماستی کاذب داده می شود. سودووژنیکوماستی می تواند در مردان مشکلات روانی و جسمانی ایجاد کند.

ژنیکوماستی کاذب احتمال دارد در یکی از دو سینه رخ دهد. این عارضه در تعداد پایینی از آقایان آن هم معمولاً در سنین بالای ۳۰ سال دیده می شود. این بیماری خوش خیم است و ضرری برای بدن ندارد. معمولاً این طور بیماری ها تاثیرات روانی روی فرد می گذارند و باعث کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و سرخوردگی فرد می شوند.

ژنیکوماستی کاذب چیست؟

چاقی در واقع دلیل اصلی ایجاد ژنیکوماستی کاذب در آقایان است. بر طبق تحقیقات در مردان چاق که اضافه وزن زیادی دارند، زیاد شدن آنزیم آروماتاز سبب تبدیل هورمون تستسترون به استرادیول می شود. در این مواقع، زیاد شدن سطح استروژن باعث رشد غیر طبیعی بافت سینه مردان شده و منجر به ایجاد ژنیکوماستی کاذب خواهد شد.

این افراد که اضافه وزن زیادی دارند، اکثراً در قفسه سینه چربی های انباشته دارند و با کمی تغییرات در بدن این چربی ها افزایش پیدا کرده و فرد مبتلا می شود. بعضی افراد امکان دارد به هر دو نوع ژنیکوماستی مبتلا شوند، این افراد برای تشخیص حتماً باید به پزشک مراجعه کنند.

بعضی از آقایون هم در سنین جوانی چاق نیستند، ولی با بالا رفتن سن دچار اضافه وزن می شوند و سطح چربی در قفسه سینه آنها افزایش می یابد. پس دو عامل اصلی در بروز ژنیکوماستی اضافه وزن و تغییرات هورمون استروژن در بدن مردان سن بالا است.

علائم ژنیکوماستی کاذب

علائم ژنیکوماستی کاذب عبارتند از:

 1.  افتادگی، آویزانی و شل شدن سینه آقایان
 2.  حساس شدن نوک و اطراف سینه
 3.  برجستگی غیر عادی نوک سینه در آقایان
 4.  دردناک شدن نوک و اطراف سینه.

دلایل بروز ژنیکوماستی در دوران نوجوانی

ژنیکوماستی کاذب در سن های پایین مثلاً نوجوانی به خاطر تغییر در هورمون های بدن ایجاد می شود. این بزرگ شدن سینه در نوجوانان پسر با گذشت زمان خود به‌ خود رفع می شود. این عارضه بین ۴ تا نزدیک ۷۰ درصد در اکثر جوامع شیوع پیدا کرده است. این بیماری نیاز به جراحی ندارد و بعد از گذشت شش ماه تا دو سال خود به خود درمان می شود.

ژنیکوماستی

راه های تشخیص ژنیکوماستی کاذب

ژنیکوماستی کاذب را به شیوه های مختلفی میتوان تشخیص داد. بعضی از این روش ها عبارتند از:

 • دادن آزمایش ادرار
 • انجام ماموگرافی
 • دادن آزمایش خون
 • انجام دادن ام آر ای
 • انجام سی تی اسکن
 • سونوگرافی دادن
 • نمونه برداری کردن

راه های تشخیص ژنیکوماستی کاذب

تفاوت ژنیکوماستی و ژنیکوماستی کاذب به زبان ساده

تفاوت ژنیکوماستی و ژنیکوماستی کاذب در دلیل بزرگ شدن سینه های مردان است. در ژنیکوماستی به خاطر تغییرات هورمونی بافت واقعی پستان بزرگ می شود، اما در ژنیکوماستی کاذب علت بزرگ شدن سینه های مردان رسوب چربی است.

جراحان با تجربه با معاینه بالینی بیمار و لمس کردن بافت سینه، نوک سینه و قسمت آرئول آن نوع عارضه را تشخیص می دهند و علت بزرگ شدن سینه ها را متوجه می شوند. متخصص سینه بیمار را در حالت های متفاوت مثلاً در حالت نشسته، زمانی که دست ‌ها را بالا برده یا به کمر زده است لمس می کند.

بعد از بررسی سینه و زیر بغل در حالت نشسته بیمار روی تخت دراز می کشد و دست ها را پشت گردن می گذارد. در این حالت هم سینه ها مورد بررسی قرار می گیرند و به صورت کامل با انگشت لمس می شوند.

اگر زیر قسمت آرئول توده وجود داشته باشد و سفتی آن با بافت اطراف فرق کند، فرد به ژنیکوماستی واقعی مبتلا شده است. اما اگر همه سینه به صورت یکنواخت بزرگ شده باشد و زیر آرئول توده نباشد، فرد به ژنیکوماستی کاذب مبتلا می باشد.

تفاوت ژنیکوماستی و ژنیکوماستی کاذب به زبان ساده

درمان ژنیکوماستی کاذب

افراد مبتلا به ژنیکوماستی کاذب می توانند برای بهتر شدن سینه ها از لحاظ ظاهری جلیقه های فشاری بپوشند. می توانند به بدن سازی رفته و با انجام بعضی تمرینات اقدام به سوزاندن چربی های سینه کنند. بعضی روش های وزنه برداری به سوزاندن چربی های سینه ای کمک می کنند.

تغییر رژیم های غذایی و انجام ورزش به صورت منظم باعث باز شدن ماهیچه های سینه و کم شدن وزن می شوند. اگر با ورزش این مشکلات حل نشد میتوان اقدام به لیپوساکشن کرد. ژنیکوماستی کاذب خیلی راحت درمان می شود، مثلاً با تغییر دادن سبک زندگی و ورزش به راحتی میتوان چربی های سینه ای را از بین برد.

ژنیکوماستی کاذب نرم با استفاده از داروهای خاص درمان می شود. اما ژنیکوماستی باید با جراحی درمان شود. باید قبل از آنکه  ژنیکوماستی به یک عارضه خطرناک تبدیل شود، به فکر درمان آن بود. مثلاً دیدن خروج ترشحات از سینه، همزمان با سفتی بافت نوک و اطراف سینه هشداری برای نشان دادن بدخیمی اوضاع است.

درمان ژنیکوماستی کاذب

1- درمان با لیپوساکشن:

نکته مهم در درمان ژنیکوماستی کاذب با لیپوساکشن و خارج کردن چربی های اضافه این است که ، باید بعد از عمل سبک زندگی خود را عوض کنید. باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و در کنار آن ورزش کنید، تا دوباره به حالت اول باز نگردید. یک نکته مهم دیگر در انتخاب پزشک است. باید یک جراح پلاستیک خوب و معتبر را برای انجام عمل خود انتخاب کنید، تا بهترین نتیجه را بگیرید.

2- درمان با لیزر :

لیزر از روش ‌های تازه و ایده آل برای درمان ژنیکوماستی کاذب و رسیدن به استایل ایده آل و مناسب در زمان کوتاهی است. لیزر درمانی یکی از روش هایی است که حاصل پیشرفت های علمی می باشد. این روش بهترین گزینه برای افرادی است که از بیهوشی و عوارض انجام جراحی ترس دارند.

درمان ژنیکوماستی کاذب با لیزر

درمان ژنیکوماستی واقعی

ژنیکوماستی واقعی با جراحی قابل درمان است. جراحان متخصص با برش های خاص سینه را برش داده و غدد اضافه را از آنجا بیرون می آورند. میتوان بعضی چربی ها را به وسیله کانال خارج کرد. در کل این عارضه با رژیم غذایی و ورزش درمان نمی شود و باید حتماً به جراحی اقدام کرد.

انواع جراحی های درمانی ژنیکوماستی

اگر بخواهید اقدام به انجام جراحی کنید، باید قبل از جراحی نوع عمل تعیین شود و میزان افتادگی سینه ها هم مشخص شوند. برای هر بیماری با توجه به شرایطش باید روش خاصی را انتخاب کرد.

نوع اول:

سینه فقط چربی اضافه دارد و غده ای در آن نیست. این خصوصیت نشان دهنده ژنیکوماستی کاذب است و برای خارج کردن چربی ها میتوان از لیپوساکشن استفاده کرد.

انواع جراحی های درمانی ژنیکوماستی

نوع دوم:

سینه‌ ها هم چربی دارند و هم توده. این بیماران باید اول مورد لیپوساکشن قرار بگیرند و در ادامه با انجام برش های نیم هلالی غده ها را خارج کنند.

نوع سوم:

سینه‌ ها با وجود چربی اضافه و غده، دچار افتادگی پوست می شوند. این جراحی با انجام لیپوساکشن آغاز می شود و با از بین بردن غده ها و برش دادن پوست اضافه، با برش دادن دور سینه به انتها می رسد.

نوع چهارم:

سینه‌ها هم دارای چربی اضافه و هم غده می باشند، همچنین دچار افتادگی شدید شده اند. در این حالت، از برش ‌های ماموپلاستی برای درمان عارضه ژنیکوماستی واقعی و همچنین افتـادگی پوست سینه استفاده می شود.

انواع جراحی ژنیکوماستی

هزینه درمان ژنیکوماستی

هزینه درمان ژنیکوماستی واقعی و کاذب به عوامل زیادی وابسته می باشد. بعضی از این عوامل عبارتند از: انتخاب شهر و بیمارستان، انتخاب پزشک، نوع عمل و میزان وخامت عارضه. همه این عوامل هزینه جراحی را تعیین می کنند. مثلاً اگر بافت چربی خیلی نباشد میتوان با لیپوساکشن آن را خارج کرد و مطمئنا هزینه آن هم کمتر خواهد شد.

اگر به سراغ بیمارستان های خیلی معروف و خصوصی بروید، قاعدتاً هزینه جراحی بالاتر خواهد بود. بعضی بیمارستان ها خدمات زیادی ارائه می دهند و در ازای آن پول می گیرند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شده تا شما را با ژنیکوماستی واقعی و کاذب و تفاوت این دو آشنا سازیم. توجه به این نکته ضروری است که نظر قطعی درباره اینکه شما دچار ژنیکوماستی واقعی هستید یا کاذب را متخصص و جراح، پس از انجام معاینات کافی می دهد. اگر شما نیز برخی علائم موجود در این مقاله را در خود می بینید، پیشنهاد ما رفتن نزد متخصص و جراح زیبایی مربوطه می باشد.

منبع: pristyncare

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar photo

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *