همه چیز راجب ژنیکوماستی کاذب

عارضه بزرگ شدن و تورم بافت سینه در آقایان مشکل حساسی است که عامل اصلی آن از بین رفتن تعادل بین هورمون های جنسی می باشد. در این مقاله می خواهیم راجب ” فرق ژنیکوماستی با چربی و مقایسه اختلال کاذب با نوع واقعی آن” صحبت نماییم و در پایان این مقاله شما متوجه خواهید شد که آیا به واقع دچار این عارضه جسمی هستید یا نه؟

 

نوع واقعی اختلال بزرگی سینه در آقایان چیست؟

نوع کاذب اختلال بزرگی سینه در آقایان

در نوع کاذب، بافتی از چربی اضافی در پشت، اطراف و زیر نوک سینه ها به وجود می آید.  نوع کاذب این اختلال که به عنوان سودووژنیکوماستی هم شناخته شده است، ربطی به بزرگ شدن سینه مردان به خاطر به هم خوردن تعادل های هورمونی ندارد.

این عارضه به خاطر رسوب چربی در زیر سینه ایجاد می شود، به همین دلیل است که به مردان چاق هشدار احتمال ابتلا به نوع کاذب این اختلال داده می شود. می تواند در مردان مشکلات روانی و جسمانی ایجاد کند.

نوع کاذب این اختلال احتمال دارد در یکی از دو سینه رخ دهد. این عارضه در تعداد پایینی از آقایان آن هم معمولاً در سنین بالای ۳۰ سال دیده می شود. این بیماری خوش خیم است و ضرری برای بدن ندارد. معمولاً این طور بیماری ها تاثیرات روانی روی فرد می گذارند و باعث کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و سرخوردگی فرد می شوند.

 

چاقی در واقع دلیل اصلی این بیماری در آقایان است. بر طبق تحقیقات در مردان چاق که اضافه وزن زیادی دارند، زیاد شدن آنزیم آروماتاز سبب تبدیل هورمون تستسترون به استرادیول می شود. در این مواقع، زیاد شدن سطح استروژن باعث رشد غیر طبیعی بافت سینه مردان شده و منجر به ایجاد نوع کاذب خواهد کرد.

این افراد که اضافه وزن زیادی دارند، اکثراً در قفسه سینه چربی خود، چربی انباشته شده دارند و با کمی تغییرات در بدن این چربی ها افزایش پیدا کرده و فرد مبتلا می شود. بعضی افراد امکان دارد به هر دو نوع مبتلا شوند، این افراد برای تشخیص حتماً باید به پزشک مراجعه کنند.

بعضی از آقایون هم در سنین جوانی چاق نیستند، ولی با بالا رفتن سن دچار اضافه وزن می شوند و سطح چربی در قفسه سینه آنها افزایش می یابد. پس دو عامل اصلی در بروز این عارضه اضافه وزن و تغییرات هورمون استروژن در بدن مردان سن بالا است.

علائم نوع کاذب

علائم کاذب این اختلال عبارتند از:

 1.  افتادگی، آویزانی و شل شدن سینه آقایان
 2.  حساس شدن نوک و اطراف سینه
 3.  برجستگی غیر عادی نوک سینه در آقایان
 4.  دردناک شدن نوک و اطراف سینه.
همچنین بخوانید: مراقبت های بعد از عمل بزرگی سینه در آقایان

دلایل بروز در دوران نوجوانی

نوع کاذب در سن های پایین مثلاً نوجوانی به خاطر تغییر در هورمون های بدن ایجاد می شود. این بزرگ شدن سینه در نوجوانان پسر با گذشت زمان خود به‌ خود رفع می شود.

راه های تشخیص نوع کاذب

نوع کاذب را به شیوه های مختلفی میتوان تشخیص داد. بعضی از این روش ها عبارتند از:

 • دادن آزمایش ادرار
 • انجام ماموگرافی
 • دادن آزمایش خون
 • انجام دادن ام آر ای
 • انجام سی تی اسکن
 • سونوگرافی دادن
 • نمونه برداری کردن

راه های تشخیص نوع کاذب

تفاوت نوع کاذب بزرگی سینه آقایان با واقعی

تفاوت این دو در دلیل بزرگ شدن سینه های مردان است. در نوع واقعی به خاطر تغییرات هورمونی بافت واقعی پستان بزرگ می شود، اما در نوع کاذب علت بزرگ شدن سینه های مردان رسوب چربی است.

جراحان با تجربه با معاینه بالینی بیمار و لمس کردن بافت سینه، نوک سینه و قسمت آرئول آن نوع عارضه را تشخیص می دهند و علت بزرگ شدن سینه ها را متوجه می شوند. متخصص سینه بیمار را در حالت های متفاوت مثلاً در حالت نشسته، زمانی که دست ‌ها را بالا برده یا به کمر زده است لمس می کند.

بعد از بررسی سینه و زیر بغل در حالت نشسته بیمار روی تخت دراز می کشد و دست ها را پشت گردن می گذارد. در این حالت هم سینه ها مورد بررسی قرار می گیرند و به صورت کامل با انگشت لمس می شوند.

اگر زیر قسمت آرئول توده وجود داشته باشد و سفتی آن با بافت اطراف فرق کند، فرد به به نوع واقعی این عارضه مبتلا شده است. اما اگر همه سینه به صورت یکنواخت بزرگ شده باشد و زیر آرئول توده نباشد، فرد به نوع کاذب این اختلال مبتلا می باشد.

تفاوت نوع کاذب به زبان ساده

درمان نوع کاذب

افراد مبتلا به نوع کاذب می توانند برای بهتر شدن سینه ها از لحاظ ظاهری جلیقه های فشاری بپوشند. می توانند به بدن سازی رفته و با انجام بعضی تمرینات اقدام به سوزاندن چربی های سینه کنند. بعضی روش های وزنه برداری به سوزاندن چربی های سینه ای کمک می کنند.

تغییر رژیم های غذایی و انجام ورزش به صورت منظم باعث باز شدن ماهیچه های سینه و کم شدن وزن می شوند. اگر با ورزش این مشکلات حل نشد میتوان اقدام به لیپوساکشن کرد. نوع کاذب خیلی راحت درمان می شود، مثلاً با تغییر دادن سبک زندگی و ورزش به راحتی میتوان چربی های سینه ای را از بین برد.

این اختلال با استفاده از داروهای خاص درمان می شود. اما نوع واقعی این اختلال باید با جراحی درمان شود و باید قبل از آنکه  این اختلال به یک عارضه خطرناک تبدیل شود، به فکر درمان آن بود. مثلاً دیدن خروج ترشحات از سینه، همزمان با سفتی بافت نوک و اطراف سینه هشداری برای نشان دادن بدخیمی اوضاع است.

1- درمان با لیپوساکشن:

نکته مهم در درمان نوع کاذب این بیماری با لیپوساکشن و خارج کردن چربی های اضافه این است که باید بعد از عمل، سبک زندگی خود را عوض کنید. باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و در کنار آن ورزش کنید، تا دوباره به حالت اول باز نگردید. یک نکته مهم دیگر در انتخاب پزشک است. باید یک جراح پلاستیک خوب و معتبر را برای انجام عمل خود انتخاب کنید، تا بهترین نتیجه را بگیرید.

2- درمان با لیزر :

لیزر از روش ‌های تازه و ایده آل برای درمان نوع کاذب و رسیدن به استایل ایده آل و مناسب در زمان کوتاهی است. لیزر درمانی یکی از روش هایی است که حاصل پیشرفت های علمی می باشد. این روش بهترین گزینه برای افرادی است که از بیهوشی و عوارض انجام جراحی ترس دارند.

درمان نوع کاذب با لیزر

درمان نوع واقعی gynécomastie

نوع واقعی با جراحی قابل درمان است. جراحان متخصص با برش های خاص سینه را برش داده و غدد اضافه را از آنجا بیرون می آورند. میتوان بعضی چربی ها را به وسیله کانال خارج کرد. در کل این عارضه با رژیم غذایی و ورزش درمان نمی شود و باید حتماً به جراحی اقدام کرد.

انواع جراحی های درمانی

اگر بخواهید اقدام به انجام جراحی کنید، باید قبل از جراحی نوع عمل تعیین شود و میزان افتادگی سینه ها هم مشخص شوند. برای هر بیماری با توجه به شرایطش باید روش خاصی را انتخاب کرد.

نوع اول:

سینه فقط چربی اضافه دارد و غده ای در آن نیست. این خصوصیت نشان دهنده نوع کاذب این عارضه است و برای خارج کردن چربی ها میتوان از لیپوساکشن استفاده کرد.

انواع جراحی های درمانی

نوع دوم:

سینه‌ ها هم چربی دارند و هم توده. این بیماران باید اول مورد لیپوساکشن قرار بگیرند و در ادامه با انجام برش های نیم هلالی غده ها را خارج کنند.

نوع سوم:

سینه‌ ها با وجود چربی اضافه و غده، دچار افتادگی پوست می شوند. این جراحی با انجام لیپوساکشن آغاز می شود و با از بین بردن غده ها و برش دادن پوست اضافه، با برش دادن دور سینه به انتها می رسد.

نوع چهارم:

سینه‌ها هم دارای چربی اضافه و هم غده می باشند، همچنین دچار افتادگی شدید شده اند. در این حالت، از برش ‌های ماموپلاستی برای درمان این عارضه از نوع واقعی و همچنین افتـادگی پوست سینه استفاده می شود.

هزینه جراحی

هزینه درمان نوع واقعی و کاذب این اختلال سینه به عوامل زیادی وابسته می باشد. بعضی از این عوامل عبارتند از: انتخاب شهر و بیمارستان، انتخاب پزشک، نوع عمل و میزان وخامت عارضه. همه این عوامل هزینه جراحی را تعیین می کنند. مثلاً اگر بافت چربی خیلی نباشد میتوان با لیپوساکشن آن را خارج کرد و مطمئنا هزینه آن هم کمتر خواهد شد.

اگر به سراغ بیمارستان های خیلی معروف و خصوصی بروید، قاعدتاً هزینه جراحی بالاتر خواهد بود. بعضی بیمارستان ها خدمات زیادی ارائه می دهند و در ازای آن پول می گیرند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شده تا شما را با فرق ژنیکوماستی با چربی و نوع کاذب آن و مقایسه آن با نوع واقعی اش آشنا سازیم. توجه به این نکته ضروری است که نظر قطعی درباره اینکه شما دچار نوع واقعی هستید یا کاذب را متخصص و جراح، پس از انجام معاینات کافی می دهد. اگر شما نیز برخی علائم موجود در این مقاله را در خود می بینید، پیشنهاد ما رفتن نزد متخصص و جراح زیبایی مربوطه می باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *