آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

آیا دلایل آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی را می دانید؟ در مورد عوارض این موضوع اطلاعاتی دارید؟ آیا آب آوردن شکم خطرناک است؟آیا اب اوردن شکم باعث مرگ میشود؟ امکان درمان خانگی سروما وجود دارد؟ آیا از علت آب آوردن شکم بعد از جراحی های لاغری مطلع اید؟ به هر حال داشتن اندام زیبا بخشی از رویاهای هر شخص است.

لیپوماتیک یا پیکر تراشی یکی از روش هایی است که این روزها به نوبه خود بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما مسئله اصلی، علل بوجود آمدن سروما یا جمع شدن آب زیر پوست بعد از لیپوماتیک (پیکرتراشی) است و باید بدانیم در صورت بروز این مشکل چه اقداماتی باید انجام دهیم. با ما همراه شوید تا به درمان سریع آب آوردن شکم پی ببرید.

جراحی زیبایی لیپوماتیک

جراحی زیبایی لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یکی از روش‌های جراحی زیبایی برای کاهش چربی و شکل‌دهی به بدن است. در این روش با استفاده از یک سوزن بسیار نازک و تحت بیهوشی موضعی، چربی‌های زیر پوست را به صورت انتخابی جمع‌آوری می‌کنند. لیپوماتیک معمولاً برای کاهش چربی و شکل‌دهی نواحی مختلف بدن از جمله شکم، ران، باسن، چانه و گردن استفاده می‌شود.

مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌های جراحی عبارتند از:

 • جراحی کم تهاجمی‌تر
 • بهبودی سریع
 • عوارض کمتر
 • زمان بهبودی سریع‌تر
 • نتایج طبیعی‌تر

در مجموع، لیپوماتیک یک روش ایمن و مؤثر برای شکل‌دهی به بدن و کاهش چربی مناطق خاص، بدون نیاز به برش‌های جراحی گسترده است.

سروما بعد از ابدومینوپلاستی چیست؟

سروما یعنی جمع شدن مایع یا آب زیر پوست. این آب توسط بافت های بین سلولی ایجاد می شود. آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک دقیقاً اشاره به موضوع سروما دارد. سروما بخشی از عوارض جراحی محسوب می شود. دقت داشته باشید که این مشکل معمولاً در محل برش جراحی و بخیه و یا در بخشی که بافت برداشته شده است شایع تر است!

سروما معمولاً پس از گذشت 15 الی 25 روز از جراحی ایجاد می شود. اینکه بگوییم تجمع آب بعد از لیپوماتیک چقدر خطرناک است نیاز به بررسی های بیشتری دارد و در ادامه مقاله به هر بخش اشاره شده است. سروما در برخی از بیماری ها شایع تر است. ریسک فاکتورهای تجمع آب در بدن نیز در برخی از بیماری ها بیشتر است.

 

نحوه تشخیص سروما

راه‌های اصلی تشخیص سروما به طور معمول عبارتند از:

 1. معاینه فیزیکی: پزشک به طور بصری محل را بررسی کرده و لمس می‌کند. سروما اغلب به صورت تورم یا توده‌ای پر از مایع زیر پوست و نزدیک به برش جراحی ظاهر می‌شود. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا مانند یک جمع شدگی مایع نرم و متحرک است یا خیر.
 2. سابقه پزشکی: پزشک در مورد جراحی‌ها یا روش‌های اخیر سؤال می‌کند که می‌تواند راهنمایی برای احتمال توسعه سروما باشد. سابقه ماستکتومی، جراحی شکم یا ترمیم فتق و غیره احتمال سروما را افزایش می‌دهد.
 3. علائم: تورم، درد، حساسیت، سفتی پوست یا توده‌ای در محل جراحی ظرف چند هفته بعد از عمل نشانه سروما است. بیمار ممکن است از ناراحتی هنگام اعمال فشار شکایت کند.
 4. آزمایش‌های تصویربرداری شامل:
 • سونوگرافی: اغلب اولین آزمایش تصویربرداری انجام شده است. می‌تواند حفره پر از مایع سروما را شناسایی و مشخصه‌یابی کند. امواج سونوگرافی از مایع سرمی به طور متفاوتی نسبت به بافت‌های اطراف عبور می‌کند.
 • سی‌تی اسکن: تصاویر مقطعی سه بعدی فراهم می‌کند که می‌تواند اندازه و موقعیت سروما را مشخص کند. در صورتی‌که سونوگرافی قطعی نباشد مفید است.
 • ام‌آرآی: ارزیابی جزئی بافت نرم را بدون تشعشع فراهم می‌کند. ممکن است در صورت ناکافی بودن سونوگرافی یا سی‌تی‌اسکن استفاده شود.
 • آسپیراسیون تشخیصی: وارد کردن سوزن به تورم، تخلیه برخی از مایعات و ارسال آن برای تجزیه و تحلیل می‌تواند مایع سروزیته را تأیید کند. این همچنین تخلیه درمانی فراهم می‌کند.

در موارد ساده بعد از عمل جراحی، معاینه فیزیکی و سونوگرافی اغلب برای تشخیص سروما کافی است.

آزمایش‌های تصویربرداری

راه‌های پیشگیری از آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

برای جلوگیری از نفخ و ورم پس از عمل لیپوماتیک، راهکارهای زیر پیشنهاد می‌شود:

 • دستورالعمل‌های پس از عمل جراحی که توسط جراح داده شده است را به دقت رعایت کنید.
 • مایعات به ویژه آب کافی بنوشید تا بدن هیدراته بماند. کم‌آبی می‌تواند ورم را بدتر کند. از نوشیدن الکل و نوشابه‌های گازدار که موجب نفخ می‌شوند خودداری کنید.
 • از رژیم غذایی کم‌سدیم و ضدالتهابی پیروی کنید. از غذاهایی که ممکن است باعث گاز و نفخ شوند مانند حبوبات، سبزیجات و نوشابه‌های گازدار اجتناب کنید.
 • از مکمل پروبیوتیک استفاده کنید تا از فلور سالم روده حمایت کند. آنتی‌بیوتیک‌های مصرف شده حین عمل می‌توانند باعث اختلال فلور روده و نفخ شوند.
 • با پیاده‌روی منظم فعال بمانید اما از ورزش سنگین که می‌تواند ورم را بیشتر کند خودداری کنید.
 • با جراح در مورد مصرف داروهای کاهنده ورم مانند آرنیکا، بروملاین یا NSAIDها مشورت کنید.
 • چند هفته پس از عمل، ماساژ ملایم برای تخلیه مایعات و کاهش نفخ در نظر بگیرید.

صبور باشید. اکثر ورم‌ها و نفخ‌ها به تدریج طی چند هفته برطرف می‌شوند. اگر بیش از 2-3 هفته ادامه داشت، با جراح در ارتباط باشید.

راه‌های پیشگیری از آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

سروما در چه عمل هایی اتفاق می افتد؟

سروما فقط مربوط به عمل لیپوماتیک نیست. اما به طور کلی آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک بیشتر از سایر عمل ها شایع است. یکی از عمل هایی که در نهایت منجر به این مشکل می شود، ماستکتومی است. این عمل یکی از روش های درمان سرطان پستان است.

به طوری که طی آن بافت پستان برداشته می شود. در این عمل چون امکان اینکه گره های لنفاوی زیر بغل و عضلات سینه ای برداشته می شوند. به طور سروما پیش از این بیماری نیز دیده می شود.

هرنیا از دیگر عمل هایی است که منجر به آب آوردن شکم می شود. این عمل برای از بین بردن نفق شکم ایجاد می شود به طور کلی هرنی در جدار تحتانی شکم رخ می دهد. آب آوردن شکم پس از این عمل تا حدودی رایج است.

لیپوساکشن یا لیفت بازو و سینه و باسن از دیگر مواردی است که منجر به سروما می شود. در واقع کسانی که کانتور بدن را انتخاب می کنند تا حدودی منجر به مشکل آب آوردن شکم می شوند. جراحی برداشتن پوست و چربی اضافه از شکم از دیگر مواردی است که منجر به سروما می شود. به هر حال این مشکل تا حدودی می تواند با بسیاری از عمل ها همراه باشد.

 

دلیل اصلی جمع شدن آب زیر پوست بعد از لیپوماتیک چیست؟

برای درمان سروما بعد از لیپوماتیک، در ابتدا باید علت آب آوردن شکم بعد از جراحی مشخص شود. در روزهای اول پس از عمل، ورم تا حدودی طبیعی است. پس از چند روز به مرور کم و کمتر می شود. اما ورم با آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک فرق دارد.

پس از انجام این عمل به طور طبیعی مقداری آب در زیر بافت شکم جمع می شود. در واقع زمانی که بافت های فوقانی و تحتانی شکم به هم جوش میخورند، این مایعات سلولی جمع می شوند. وجود این مایعات در شکم پس از عمل سبب ایجاد ورم می شود. این موضوع به دلیل جراحت هایی است که در حین عمل جراحی ایجاد شده است.

اگر بخواهیم موضوع را کمی بازتر کنیم در واقع برای عمل یک سری برش ها روی بدن ایجاد می شود و چربی موضعی و همینطور پوست اضافی شکم جدا می شود. بدن در پاسخ به این جراحت ها، مایعات را در محل مورد نظر جمع می کند. این رویکرد سبب می شود تا فضای مناسب برای روند ترمیم بافت ایجاد شود.

علت آب آوردن شکم بعد از جراحی و ورم داشتن، نیز همین مایعات است. آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک در میان بافت های بدن قرار می گیرد و در نهایت باعث تورم می شود. فضای خالی بین پوست شکم و دیواره زیرین آن محل مناسبی برای جمع شدن مایع یا آب هستند.

زمانی که بافت بدن به میزان زیادی تخریب می شود این مشکل ایجاد می شود. برای رفع این مشکل پس از جراحی، از یک تیوب استفاده می شود تا از تجمع مایع جلوگیری شود. سروما بعد از لیپوماتیک را جدی بگیرید.

 

عوارض آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

به هر حال سروما بعد از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی عوارض خاص خود را به همراه دارد. مایعی که زیر پوست جمع می شود می تواند شفاف یا خونی باشد. اگر علائم اولیه عفونت زخم مشاهده شد، به این معنی است که احتمالاً سروما به یک آبسه تبدیل شده است. در این صورت نیاز است که درمان به شکل تخصصی صورت بگیرد.

دقت کنید که آبسه ها خود به خود بهبود نمی یابند یعنی این امکان وجود دارد که بزرگتر شوند و سبب آزار شخص شوند. عفونت از دیگر عوارض آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک است. در واقع انتشار عفونت به خون ریسک وخامت حال بیمار را بیشتر می کند. علایم عوارض آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک معمولاً شامل :

 • گیجی
 • تب و لرز
 • تغییرات فشار خون
 • افزایش تعداد ضربان قلب یا تنفس

همه این موارد باید به دقت ارزیابی شود و به طور کلی شرایط مدنظر قرار بگیرد. سروما بعد از لیپوماتیک بسیار مهم است.

همچنین بخوانید : بررسی تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

 

5 روش برای درمان آب آوردن شکم

پروسه درمان آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک بستگی به میزان آن دارد. سرومای کوچک یا خفیف همیشه نیاز به درمان پزشکی خاصی ندارند. یعنی بدن طی هفته ها یا ماه ها این مایع را جذب می کند.

1- دارو درمانی

یکی از روش های درمان آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک محسوب می شود که توسط پزشک صورت می گیرد. به طور کلی مسکن هایی مثل ایبوپروفن برای کاهش درد و ناراحتی و التهاب مناسب است.

 

2- درمان سریع آب آوردن شکم با تیوب سروما:

در صورتی که سایز سروما بزرگ و درد آن زیاد باشد، نیاز به تیوب برای تخلیه است. در واقع یک سوزن وارد سروما می شود و به تیوب وصل شده و مایع تخلیه می شود.

از آنجایی که سروما عارضه عود کننده دارد گاه نیاز است که عملیات تخلیه چند بار تکرار شود. یعنی تخلیه بیشتری صورت بگیرد. دقت کنید که آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک معمولاً به شکل یک تورم لامپی شکل توده ای مثل یک کیست زیر پوست نشان داده می شود.

این موضوع ممکن است که حساس یا دردناک باشد. ایجاد ترشح یا چرک از بخش برش داده شده نیز روال مهمی از سروما محسوب می شود.

 

3- تغذیه مناسب

گاه شخص به دلیل رعایت نکردن تغذیه مناسب دچار آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک می شود. پس از عمل جراحی نیاز به نوشیدن آب فراوان است که بسیاری از افراد آن را رعایت نمی کنند.

4- استفاده از گن های مخصوص

پس از این عمل نیاز است که از گن های مخصوص استفاده شود اما چون ناحیه مورد نظر درگیر درد است شخص این کار را نمی کند.

5- درمان خانگی سروما

برای درمان خانگی آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک می بایست موارد زیر را انجام دهید :

 • از یک پد حرارتی یا کمپرس گرم استفاده کنید.
 • این کار را 15 دقیقه و هر چند ساعت یک بار تکرار کنید.
 • این عمل به تخلیه مایع کمک می کند.
 • دقت شود که کمپرس نباید زیاد داغ باشد.
 • دقت کنید که ناحیه مورد نظر را بالا نگه دارید.
 • ارتفاع نیز به بهبود وضعیت کمک می کند.

 

آیا اب اوردن شکم باعث مرگ میشود؟

سوال اینجاست که در چه صورت آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک، می تواند خطرناک باشد و ضروری است که به پزشک مراجعه شود؟ ایجاد مشکلات وخیم بخاطر آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک بسیار نادر است اما برخی از افراد درگیر حساسیت می شوند. در صورت بروز موارد زیر می توانید به پزشک مراجعه کنید:

 • در صورتی که دچار تپش قلب شده اید، در ناحیه مورد نظر درد زیادی دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید.
 • ترشحات سفید یا خونی و همینطور افزایش سریع تورم از دیگر مواردی است که باید مدنظر قرار بگیرد.
 • گرمای پوست اطراف سروما نیز نکته حائز اهمیتی است.

همچنین بخوانید : آیا عمل لیپوساکشن خطرناک است؟

 

عوارض عمل های جراحی شکم

ما قصد تخریب یک نوع عمل خاص را نداریم. عمل های زیبایی به نوبه خود می توانند افراد را به رویای همیشگی شان برسانند اما مسئله مهم این است که به طور کلی در ابتدا باید وضعیت جسمانی شخص به دقت سنجیده شود یعنی همه چیز بر اساس نظارت پزشک و ازمایش های صورت گرفته پیش برود.

نیاز است که شخص اطلاعات کامل از آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک داشته باشد. برخی از افراد آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک را سطحی می گیرند و فکر می کنند چنین چیزی شایعه است. این تصور اشتباه است. دقت کنید که به طور کلی آب آوردن شکم در پس از عمل از دسته مشکلاتی است که باید به طور دقیق بررسی شود.

 • عمل های جراحی شکم برای کسانی که بیماری های خاص دارند ضرر دارد.
 • سلامت جسمی و قوای جسمی از موضوعات مهمی است که می بایست بررسی شود.
 • در یک بررسی دقیق مشخص شده است که جراحی شکم باید با دقت بالا و در نظر گرفتن شرایط مختلف صورت بگیرد.

 

جمع بندی

عمل های جراحی شکم هر یک به واسطه موقعیت بدنی متفاوت سنجیده می شوند. عوارض این عمل ها بیشتر مربوط به عفونت های شدید بوده که گاه منجر به مرگ نیز می شود. آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک اگر به موقع بررسی شود، مشکل ساز نخواهد بود. بنابراین نشانه ها را جدی بگیرید و سعی کنید برای درمان و بررسی علت آب آوردن شکم بعد از جراحی های لاغری به پزشک خود مراجعه نمایید.

سوالات متداول درباره تجمع مایع بعد از عمل لیپوساکشن

سروما فقط مربوط به عمل لیپوماتیک نیست. اما به طور کلی آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک بیشتر از سایر عمل ها شایع است. یکی از عمل هایی که در نهایت منجر به این مشکل می شود، ماستکتومی است. این عمل یکی از روش های درمان سرطان پستان است. در این مقاله بصورت کامل به این مطلب خواهیم پرداخت.

پس از انجام این عمل به طور طبیعی مقداری آب در زیر بافت شکم جمع می شود. در واقع زمانی که بافت های فوقانی و تحتانی شکم به هم جوش میخورند، این مایعات سلولی جمع می شوند. وجود این مایعات در شکم پس از عمل سبب ایجاد ورم می شود. این موضوع به دلیل جراحت هایی است که در حین عمل جراحی ایجاد شده است.

سروما یعنی جمع شدن مایع یا آب زیر پوست. این آب توسط بافت های بین سلولی ایجاد می شود. آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک دقیقاً اشاره به موضوع سروما دارد. سروما بخشی از عوارض جراحی محسوب می شود. دقت داشته باشید که این مشکل معمولاً در محل برش جراحی و بخیه و یا در بخشی که بافت برداشته شده است شایع تر است!

عوارض آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک معمولاً شامل : گیجی، تب و لرز، تغییرات فشار خون، افزایش تعداد ضربان قلب یا تنفس است.

4 نظرات

 • سلام آقای دکتر روز خوش من حدود 20روزه که ابدو و ساکشن کردم وقتی درنها رو کشیدن رد یکی از درنها سفت شد به اندازه ی دوسانت.و مقداری از بخیه ی بالای همون درن باز شد و از توش یک مایع تقریبا جیگری کم رنگ میاد بیرون.الان حدودیک هفته هست این مواد ترشح می‌کنه.بخیم دقیقا اندازه ی یک چشم باز شده.دکتر گف ردش عسل بزار و بانداژ کن این کار رو کردم و مایع بیشتری ترشح شد..راستی یک طرف بدنم خیلی سفت شده.انگار بچه توی شکمم قلنج کرده.تمام بخیهام جوش خورده الا این.واسه همینم دکتر بخیهامو هنوز نکشیده.میخوام بدونم علتش چه؟عفونته؟سروماس؟آبه؟وچکار کنم

  • سلام با توجه به اینکه متد هر پزشکی متفاوت هست لطفا به پزشک خودتون مراجعه کنید.

 • وقت بخیر آقای دکتر من یک دوهفته ای هست که عمل پیکرتراشی رو انجام دادم ولی قسمتهایی از بدنم آب آوارده. سوالم اینه که آیا جمع شدن آب زیر پوست بعد از لیپوماتیک و پیکرتراشی طبیعی عه و خودش خوب میشه یا حتما باید متخصص از نزدیک ببینه و در کل آیا آب آوردن شکم خطرناک است؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام خانم اصلانی وقت شما هم بخیر . ببینید اب اوردن شکم بعد از عمل جراحی لیپوماتیک معمولا در اکثر بیماران رخ می دهد. ولی در صورتی که دچار تپش قلب ناگهانی شدید یا ترشحات خونی در نواحی جراحی شده مشاهده کردید حتما به متخصص و جراح خودتون مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *