ماموپلاستی و لیفت سینه عمل هایی هستند برای خانم هایی که از سایز و فرم سینه های خود ناراضی هستند. ماموپلاستی و ماستوپکسی هر دو عمل های مربوط به سینه و برای تغییر سایز سینه و موقعیت آن می باشند. اما این دو با هم تفاوت های زیادی دارند.

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی در نوع عمل و نتیجه آن است. در واقع هر کدام از این دو عمل نتیجه خاص خود را دارند. یکی باعث تغییر شکل و موقعیت سینه و دیگری کاهش حجم سینه می شود. برای آشنایی با تفاوت های این دو باید اول با این دو عمل به صورت جداگانه آشنا شوید و بعد  تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی را مورد بررسی قرار دهید.

عمل جراحی لیفت سینه و کوچک کردن سینه گزینه های مناسبی برای خانم هایی هستند که علاقمند به تغییر موقعیت سینه های خود می باشند. در این مقاله اطلاعاتی درباره کاهش و افزایش حجم سینه و همچنین تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی آورده شده است، تا شما به راحتی بتوانید تصمیم خود را بگیرید.

معرفی جراحی ماموپلاستی

ماموپلاستی عمل کوچک کردن سینه است. با انجام این عمل میتوان اندازه سینه را تا حدی کوچک کرد و وزن اضافه آن را از بین برد. با این عمل چربی های اضافی در بافت سینه خارج می شوند و حجم سینه کاهش پیدا می کند. ماموپلاستی برای زنانی که به خاطر مسائل بهداشتی دوست دارند سایز سینه خود را کم کنند کاربرد دارد.

بعضی خانم ها دوست دارند آرئول های خود را کم کنند. در بعضی مواقع این بافت های اضافی برای آزمایشهای غربالگری برای تشخیص سرطان سینه فرستاده می شوند. وزن بالای سینه زنان را دچار مشکلاتی خواهد کرد که اقدام به کوچک کردن سینه می کنند.

انجام جراحی ماموپلاستی

همچنین بخوانید: بررسی مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

5 مشکل سینه در خانم ها که با ماموپلاستی رفع می شود

تعدادی از این مشکلات را در پایین ذکر کرده ایم که عبارتند از:

  1. محدودیت داشتن در انجام فعالیت بدنی
  2. ایجاد ناراحتی در پشت و گردن
  3. داشتن وضعیت بدنی نا متعادل
  4. ایجاد شدن مشکلات تنفسی و بی خوابی
  5. ایجاد بثورات روی پوست به صورت مزمن.

عمل ماموپلاستی موجب کوچک کردن سینه ها شده و همچنین زیبایی آن ها را زیاد می کند. در انجام این عمل با برداشتن چربی های اضافی، بافت اضافی سینه و پوست شل، سینه هایی سبک ‌تر، کوچک ‌تر و سفت‌ تر ایجاد می شوند. این عمل با بیهوشی عمومی و یک شب بستری شدن در بیمارستان همراه است. این عمل در تمام سنین بجز نوجوانان در حال رشد توصیه می شود.

ماستوپکسی یا لیفت سینه

جراحی ماستوپکسی چیست؟

ماستوپکسی که به اسم لیفت سینه هم شناخته شده است، موجب افزایش حجم سینه و تغییر شکل ‌آن می شود. بیشتر خانم های که سینه های آویزان و شل دارند از این عمل استفاده می کنند. لیفت سینه باعث جوان تر شدن سینه و بازیابی حجم و شکل سینه خواهد شد.

بعضی افراد به خاطر شیردهی فرم اولیه سینه خود را از دست می دهند، این خانم ها اگر تمایل به بازیابی شکل سینه خود داشته باشند می توانند اقدام به انجام لیفت سینه کنند. این عمل در بیشتر موارد با تغییر حجم همراه نیست. چون در واقع در این عمل فقط پوست های اضافی خارج می شوند و هیچ گونه بافتی از سینه خارج نمی شود که حجم سینه کاهش پیدا کند.

ماستوپکسی موجب تغییر مکان نوک سینه و آرئول ها می شود و شکل زیباتری به سینه می دهد.

جراحی ماستوپکسی چیست؟

همچنین بخوانید: ساده ترین راهکارهای داشتن سینه های خوش فرم

4 مزیت عمل لیفت سینه

انجام عمل لیفت سینه معمولاً انتخاب خانم هایی است که با این مشکلات برخورد کرده اند:

  1. داشتن سینه های صاف و بدون برآمدگی و بی حالت.
  2. داشتن سینه هایی با نوک تیز و رو به پایین.
  3. پنهان شدن نوک سینه ها بین چین سینه.
  4. داشتن پوستی کشیده و سینه افتاده به خاطر تغییرات وزنی، بالا رفتن سن و شیردهی.

با انجام لیفت سینه می توان سینه را بدون تغییر دادن در حجم آن بلند کرد، اما بعضی مواقع رفع افتادگی باعث می شود حجم سینه خیلی کمتر نشان داده شود. وقتی حجم سینه خیلی کم نشان داده شود، میتوان همزمان حجم سینه ها را هم افزایش داد.

معمولاً لیفت سینه همراه با افزایش حجم سینه و همچنین اصلاح عدم تقارن سینه ها انجام می شود. انجام عمل ماستوپکسی نیاز به بیهوشی عمومی دارد و باید توسط متخصص این کار انجام شود. عمل لیفت سینه برای بیماران بالغ قابل انجام است ولی نوجوانان در حال رشد از انجام این عمل منع می شوند.

4 مزیت عمل لیفت سینه

 

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

اکثر افرادی که هر کدام از عمل های  لیفت سینه و ماموپلاستی را انجام داده اند، از این عمل ها احساس رضایت دارند. انجام این دو عمل ساده می باشد و حداکثر با یک ماه استراحت فرد به بهبودی کامل دست می یابد. بعضی خانم ها هم افتادگی سینه دارند و هم سینه آنها افزایش حجم زیادی داشته است.

این افراد می توانند عمل های لیفت سینه و ماموپلاستی را به صورت ترکیبی انجام دهند. برای انجام این عمل ها حتماً باید به جراح پلاستیک متخصص و معتبر مراجعه کرد. در عمل های ماموپلاستی و لیفت سینه ، سینه را بلند کرده و با انجام تغییرات، شکل می دهن

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی در نوع عمل می باشد. در عمل لیفت سینه فقط پوست را برش می زنند و با بافت سینه کاری ندارند. در واقع در این عمل سایز سینه تغییر نخواهد کرد، فقط سینه فرم می گیرد. اما ماموپلاستی با بافت سینه سرو کار دارد و بافت های اضافی سینه را از بین خواهد برد. این عمل منجر به کاهش وزن و اندازه سینه ها می شود.

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

همچنین بخوانید: ۵ نکته کلیدی درباره تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه

انتخاب روش عمل مناسب ( ماموپلاستی یا لیفت سینه)

بیان تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی در روش انجام و عمق عمل باعث می شود، شما در انتخاب عمل خود دقت بیشتری کنید. اگر شما خواستار کوچک کردن سینه ها و کاهش حجم آن ها هستید، قاعدتاً عمل ماموپلاستی برای این هدف شما مناسب تر است. ناگفته نماند که تمام عمل های کوچک کردن سینه منجر به بلند کردن سینه ها خواهد شد.

اما اگر به دنبال رفع افتادگی سینه که پتوز هم گفته می شود هستید، می توانید از عمل لیفت سینه استفاده کنید. با انجام این عمل سینه های شما بلند تر و سفت تر خواهند شد. در هر دو عمل خانم ها هیچ مشکلی با شیر دهی در آینده نخواهند داشت. این عمل ها باعث بالا رفتن اعتماد به نفس خانم ها، کاهش دردهای گردنی و دردهای پشت و شانه و همچنین آسان شدن انتخاب لباس زیر می شوند.

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی

تفاوت الگوهای برش پوست در 2 عمل ماموپلاستی و لیفت سینه

در این جراحی های ماموپلاستی و لیفت سینه هر دو برش هایی روی پوست سینه زده می شود که هر کدام دلایل مختلفی دارند. این برش ها با اهداف مختلفی زده می شوند. الگوهای مختلف برش با گذشت سال های زیادی ایجاد شدند و هر کدام هم از محبوبیت زیادی برخوردار گشتند. در ادامه مقاله تعدادی از برش ها در عمل های لیفت سینه و ماموپلاستی و علت آنها را بیان می کنیم و در مورد مزایا و معایب آنها بحث خواهیم کرد.

۱– الگوی برش عاقلانه:

از این برش برای هر دو عمل کوچک کردن سینه و لیفت سینه ، در ساقه ها استفاده می شود و بسیار محبوب و ساده می باشد. این برش برای زمانی نیاز است که به کاهش پوست زیادی نیاز باشد. انجام این الگوی برش ساده تر و یادگیری آن آسانتر از بقیه الگو ها می باشد. یکی از عیب های این روش ایجاد اسکار است و اگر برش های جانبی درست زده نشوند احتمال دارد سینه حالت جعبه ای بگیرد.

تفاوت الگوهای برش پوست در 2 عمل ماموپلاستی و لیفت سینه

۲– الگوی برش عمودی پوست:

این نوع برش ها معمولاً در عمل لیفت سینه برای رفع افتادگی و در کاهش های کمتر حجم سینه به کار گرفته می شوند. این نوع برش با تکنیک های مدیال و پدیکول برتر زده می شود. این نوع برش از لحاظ زیبایی تأثیر زیادی روی سینه دارد و برجستگی های لازم را ایجاد می کند. در این روش احتمال بروز اسکار کم شده و بعد از مدتی محو می شود. این برش از ابتدا باعث می شود سینه بیش از حد بالا رود، ولی به مرور زمان فرم سینه بهتر می شود.

۳– الگوی برش پری آرئولار:

این برش باعث ایجاد کوتاه ترین الگوی اسکار خواهد شد. نوک پستان فقط به اندازه 2 سانتی متر جابجا می شود. از این برش فقط در عمل های لیفت سینه برای رفع افتادگی سینه جزئی استفاده می شود. در بعضی مواقع این برش باعث صاف شدن سینه می شود.

همچنین بخوانید: واقعیت هایی که درباره ی عمل لیفت سینه نمی دانید

۴– الگوی برش L شکل:

این الگوی برش بیشتر برای جراحی های لیفت سینه برای رفع افتادگی سینه درجه ۱ و ۲ مفید می باشند. این نوع برش با تمام هنجاری های مختلف سازگار است و به آسانی میتوان از آن استفاده کرد. این برش ها باعث اپیتلیال زدایی پوست می شوند.

۵– الگوی برش J شکل:

از این الگوی برش پوست برای عمل های لیفت سینه و کاهش حجم سینه تا حدود دو هزار گرم استفاده می شود. این الگوی برش بر الگوی برش عمودی برتری دارد، چون نیاز نیست مدت زیادی صبر کنید برای شکل پیدا کردن سینه. در این برش بلافاصله سینه شکلی عالی و مناسب می گیرد. این برش در امتداد چین زیر پستان انجام می شود و کاربرد بیشتر در عمل های کاهش حجم سینه دارد.

نتیجه گیری

در این مقاله از سایت دکتر ناصر یاهو سعی کردیم تا شما را با تفاوت های عملهای جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی با ماموپلاستی آشنا سازیم تا شما با نظر دکتر انتخاب صحیحی داشته باشید. باید در نظر داشته باشید که نظر اصلی را دکتر و متخصص به شما خواهد داد که کدام نوع عمل جراحی برای شما مناسب تر خواهد بود.

منبع مقاله: ncbi.nlm.nih.gov

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *